Halušky jsou jedním z nejznámějších pokrmů Slovenska. Klasické halušky s brynzou jsou oblíbeným pokrmem nejen tohoto národa – dokáží si na nich pochutnat i lidé z ciziny. Daleko nezaostávají ani halušky se zelím. Ty je možné připravit také ve verzi pro vegany. Jak chutnají vegan halušky a jaké ingredience na halušky pro vegany budou potřeba?
Mnoho kuchařů zastává názor, že klasikou jsou právě brynzové halušky. To však nemění nic na tom, že halušky se zelím jsou také velmi populární. A právě halušky se zelím je možné připravit i jako vegan halušky. Veganské halušky je možné připravit s tofu či s tempehem.
Jednou z mnoha kritik, které veganská strava každodenně čelí, je zdánlivý nedostatek rostlinných bílkovin. Ty je však možné nasbírat v celé řadě rostlinných ingrediencí, mezi něž patří i všem dobře známé tofu.
Vegan halušky tak mohou být jedním z pokrmů plných bílkovin. Halušky pro vegany mohou sloužit jako chutný oběd i jako zdravá večeře. V lednici navíc vydrží i pár dní.
Vegan halušky – zdravá alternativa slovenské klasiky
Klasické halušky s brynzou a se špekem mohou být poměrně těžké. Halušky pro vegany však obsahují tofu, jehož bílkoviny jsou velmi dobře stravitelné. Tofu je známé jako náhrada masa a hodí se proto do veganského sportovního jídelníčku.
Kromě toho se jedná o potravinu s nízkým obsahem tuků a sacharidů, takže se jedná o vhodnou ingredienci pro všechny, kteří se snaží zhubnout stehna a další problematické partie. Rychlé hubnutí břicha a další fitness cíle mohou být obtížné.
Cvičení a posilování je důležitou součástí, velkou roli však hraje také strava. Halušky pro vegany mohou být do zdravého jídelníčku zařazeny s klidem na duši, protože se nejedná o žádnou kalorickou bombu.
Halušky – vegan recept
Vegan recepty na halušky lze vytvořit zejména za pomocí tofu či tempehu. Při snaze nahradit brynzu je možné také vyzkoušet veganskou alternativu sýra. Vegan sýr však může být poměrně hodně zprocesovaný. Vyplatí se proto vždy důkladně si pročíst složení.
Vegani mohou tyto sýry hledat v běžných supermarketech jako je Billa, Penny, Albert, Kaufland nebo Lidl. Alternativy sýrů je dále možné najít v specializovaných prodejnách nebo v online supermarketech Košík.cz, Rohlík a iTesco.
Při výběru tofu mají kuchaři a kuchařky poměrně volnou ruku. Existuje totiž celá řada různých úprav této oblíbené sójové potraviny. Jaké varianty tofu jsou k sehnání?
- přírodní tofu
- uzené tofu
- marinované tofu
- bylinkové tofu
V různých obchodech je možné sehnat i další příchutě, jako např. tofu s česnekem nebo tofu s mořskou řasou. Pro vegan recept na halušky se bude hodit zejména tofu uzené.
Halušky s tofu – ingredience
Na veganské halušky je potřeba pár základních ingrediencích, které jsou běžně dostupné. Jedná se tak o vhodný recept na večeři pro každého, kdo nechce trávit dlouhý čas nakupováním potravin v obchodě.
- 750 g brambor
- 500 g kysaného zelí
- 250 g hladké mouky
- 200 g uzeného tofu
- 1 cibule
- 1 lžička soli
- olej
- sůl
Halušky je možné navrch ozdobit čerstvým medvědím česnekem anebo klasickým šnytlíkem. Tyto byliny dodají pokrmu nejen výraznější chuť, avšak také barvu.
Halušky pro vegany – jak na to?
Recept na halušky s tofu je poměrně jednoduchý na přípravu. Nejprve si připravíme hrnec s vodou, kterou osolíme a přivedeme k varu. Mezitím brambory zbavíme slupky a nastrouháme najemno. Poté je osolíme a přidáme mouku.
Směs zpracujeme do těsta, které necháme odležet zhruba 10 minut. Až se začne voda vařit, začneme s vytvářením halušek. Zde se hodí síto na halušky, které nabízí např. e-shop Tescoma. Halušky lze však vytvořit i pomocí dvou lžiček.
Halušky vhazujeme do vroucí vody a vaříme do té doby, než nevyplavou na povrch. Hotové halušky vybíráme z vody ven a necháváme okapat. Mezitím v jiném hrnci rozpálíme olej, na kterém osmahneme nakrájenou cibuli.
Poté, co cibule zhnědne, přidáme zelí. Vše zalijeme lákem tak, aby zelí bylo ponořené. V případě potřeby přidáme trochu vody. Zelí vaříme do změknutí.
Na pánvi mezitím rozpálíme olej a osmahneme na něm uzené tofu nakrájené na malé kostičky. Tofu smažíme dokřupava. Halušky dáme do talíře, pokryjeme zelím a posypeme osmaženým tofu.
Domácí veganská brynza
Někdo se bez brynzy na haluškách zkrátka neobejde. Když ani veganský sýr nestačí a zelí nechutná, mohou se všichni zapálení kuchaři a kuchařky pokusit a vyrobení vlastní domácí brynzy. Postup není náročný na přípravu, bude však třeba trochu cviku.
Jaké ingredience jsou na výrobu vegan brynzy potřeba?
- 2 balení přírodního tofu
- 100 g kysané smetany ze sóji
- 1 lžíce šťávy z citrónu
- 1 lžíce lahůdkového droždí
- sůl
Postup na přípravu domácí brynzy je následující. Tofu rozmačkáme vidličkou na drobné kousky a smícháme s kysanou smetanou, šťávou z citrónu, lahůdkovým droždím a solí. Lahůdkové droždí přidá onu výraznou, sýrovou chuť.
V případě potřeby můžeme přidat i lžíci umeoctu. Tento ocet má výraznou slano-kyselou chuť. Použijeme jej tedy v případě, že citrón či sůl ze základních ingrediencí nestačí. Halušky s tofu lze brynzou jednoduše doplnit a pro extra chuť lze opět přidat pažitku nebo čerstvý medvědí česnek.
Halušky s tofu jako součást vyváženého jídelníčku
Recept na vegan halušky je nejen nenáročný na přípravu, v lednici navíc vydrží i několik dní. Mnoho strávníků navíc potvrdí, že jídlo, které se nechá chvíli uležet, chutná ještě lépe. Jak halušky s tofu kombinovat s dalšími pokrmy?
Jako první chod se k haluškám skvěle hodí jakákoliv polévka. Nabízí se klasická hrachová polévka s krutony, oblíbená česnečka nebo polévka z dýně hokaido. Skvělý předkrm může tvořit např. salát tzatziki, špenátový quiche nebo hummus s veganskými chipsy.
Jako sladkou tečku lze zvolit např. bezlepkovou malinovou buchtu, americké palačinky nebo palačinky zdravě připravené z žita a pohanky. Fantazii ve veganském jídelníčku se zkrátka meze nekladou.