22 slavných veganů – co je k veganství přivedlo?

Životní styl

Veganství je způsob života, kdy se člověk vyhýbá veškerým živočišným produktům a to nejen ve stravě. Vegan tedy nejí například vajíčka, mléčné výrobky, ale také nenosí kožené oděvy, nebo jiné doplňky z kůže. Kdo mezi slavnými osobnostmi tento životní styl zastává a co je k tomu vedlo?

Kdo to vlastně jsou vegani? Vegani jsou lidé, kteří vytěsňují ze svého života veškeré produkty živočišného původu. Jedná se tak nejen o potraviny, ale také oděvní doplňky nebo kosmetiku, která byla testovaná na zvířatech.

Většinu veganů k tomuto životnímu stylu přiměly etické důvody nebo ty ekologické. Stát se veganem je tak v životě velké rozhodnutí – a to nejen kvůli pečlivému hlídání jídelníčku, aby tělu nechyběly důležité vitaminy a minerály.

Přestože veganství se stává stále více populárním životním stylem, může být stále zaměňováno s vegetariánstvím. Rozdíl mezi vegetariánem a veganem je ten, že vegetarián odmítá pouze maso.

Co jí vegani?

Vegani nejí nejen maso ale všechny živočišné produkty, jako jsou například vajíčka, mléko nebo sýry. Jaké jsou příklady receptů, které mají vegani ve svém jídelníčku?

Slavní vegani

Vegani se vyskytují také v řadách celebrit a známých osobností. Kdo jsou slavní vegani?

Billie Eilish

Zpěvačka Billie Eilish byla nejprve vychována jako vegetariánka. Postupem času se z ní stala veganka. Své rozhodnutí odůvodnila velice stručně – láskou ke zvířatům.

Zdroj: Instagram Billie Eilish

Stevie Wonder

Hudebník Stevie Wonder se v roce 2016 rozhodl, že se stane veganem a jeho důvody byly nejen zdravotní ale také ekologické.

Lewis Hamilton

Pětinásobný šampion Formule 1 je od roku 2017 veganem. Brit se pro tento životní styl rozhodl kvůli zlepšení sportovních výkonů a také pro to, že chtěl pomoci životnímu prostředí. Hamilton dokonce otevřel síť restaurací s rostlinnými hamburgery s názvem Neat Burger.

Leona Lewis

Zpěvačka se dokonce spojila s organizací Fur Free Britain, kvůli tomu, aby vedla kampaň za zákaz prodeje kožešin ve Velké Británii. Leona Lewis také vyrůstala ve veganském prostředí.

Ve dvanácti letech se stala vegetariánkou a říká, že to byla „přirozená volba“, ale v roce 2012 se stala plně vegankou.

Zpěvačka je také správkyní útulku pro zvířata Hopefield v Essexu a dokonce měla veganskou svatbu.

Jason Mraz

Zpěvák Jason Mraz, který byl nominován na cenu Grammy, je veganem od roku 2011. Veganem se stal kvůli zdravotním důvodům.

Bryan Adams

Hudebník Bryan Adams je veganem od konce devadesátých let. Hlavním důvodem pro veganství je pro něj láska ke zvířatům.

Will.i.am

Dalším slavným veganem je zpěvák skupiny Black Eyed Peas Will.i.am, který dokonce na Instagramu sdílel video, v němž zdůraznil význam rostlinné stravy jako formy a samoléčby.

Filmoví herci vegani

Také řada známých světových filmových herců se dali na veganský způsob života. Kteří filmoví herci vegani jsou?

Pamela Anderson

Mezi slavné vegany patří Pamela Anderson. Ta se objevila v mnoha kampaních, které nabádají ostatní, aby se také stali vegany. Herečka mimo jiné otevřela veganskou pop-up restauraci ve Francii.

Evanna Lynch

Hvězda seriálu Harry Potter, která ztvárnila postavu Lenky Láskorádové, se nechala slyšet, že být vegankou je pro ní naprosto přirozené. Evanna nejí maso od svých jedenácti letech, protože ji samotná představa, že jí zvířecí maso, odpuzovala. Po tom, co si přečetla knihu Eating Animals (Jezení zvířat) si uvědomila, jaké násilí je spjato s procesem výroby vajec a mléka.

Kromě hraní také moderuje podcast The Chickpeeps Evanna a má také vlastní veganský kosmetický box pro fanoušky vegan kosmetiky.

Woody Harrelson

Haymitch z filmové ságy Hunger Games, herec Woody Harrelson, je ochráncem zvířat, životního prostředí a především veganem už více než 30 let. Woody dokonce během natáčení filmu Zombieland jedl speciálně vyrobené napodobeniny Twinkies z kukuřičné mouky.

Zdroj: Instagram Woodyho Harrelsona

Navíc k tomuto životnímu stylu přivedl některé ze svých kolegů, jako jsou například Thandie Newton (za roli Maeve Millay ve filmu Wostworld získala cenu Emmy), Sadie Sink (Max Mayfieldová ze seriálu Stranger Things) nebo dnes už bývalého vegana Liam Hemsworth.

Přestože ne celý Hollywood je tvořen z veganů, setkávají se nejen s pochopením ale také velkým respektem. Příkladem může být bratr Liama Hemswortha – Chris Hemsworth – který vegan sice nebyl a (zatím) není, ale bere na své kolegy filmové herce vegany ohledy. Před natáčením líbací scény s vegankou Natalie Portman si tak například dával pozor, aby nejedl maso a jeho veganská kolegyně ho tak z něj nemusela cítit.

Tobey Maguire

Tobey Maguire, filmový Spiderman z roku 2002, je vegetariánem od roku 1992 a veganem od roku 2009. V jednom z rozhovorů se také nechal slyšet, že mu maso nechutnalo už od dětství.

Když Maguire natáčel film Velký Gatsby Maguire, údajně nechal vrátil produkcí pronajaté auto, jelikož mělo kožená sedadla a nechal si přivézt nové s jiným interiérem. Svým postojem prý inspiroval k veganství také herečku Natalie Portman během natáčení filmu Bratři.

Ruby Rose

Ares z filmu John Wick 2 se už jako malá podivovala, proč lidé jedí zvířata. Poté, co se dozvěděla, že v dětství dostávala žraločí polévku, se této představy zděsila a dokonce mívala i noční můry. V roce 2017 získala cenu PETA za nejvíc sexy veganku.

Benedict Cumberbatch

Seriálový Sherlock Benedict Cumberbatch své veganství moc nerozšiřuje do povědomí veřejnosti a o tom, co jí, statečně mlží. Nicméně v jednom z rozhovorů na otázku, jestli během natáčení v Singapuru ochutnal místní kuchyni, odpověděl: „Pouze pokud by byla veganská varianta.“

Známým vegetariánem byl také Leonardo Da Vinci.

Známí vegani z České republiky

Také v Česku je celá řada veganů z řad známých osobností. Ať už se jedná o sportovce nebo modelky.

Jan Müller

Mezi známé vegany z České republiky patří například Jan Müller – mistr světa v thajském boxu a také zakladatel projektu Vegan Fighter. Ten se pro veganství rozhodl převážně díky lásce ke zvířatům.

Linda Maruščáková

Další známá veganka z řad bojových sportů je Linda Maruščáková, která získala titul mistryně ČR v thajském boxu. Kromě sportovních titulů se věnuje veganským projektům i ve svém volném čase. Založila totiž projekt Veggie Náplavka na pražské náplavce, což jsou jedny z největších veganských trhů v Evropě.

Lindě Maruščákové, se tak během pěti let podařilo na pražské náplavce vybudovat jedny z největších veganských trhů v Evropě s názvem Veggie Náplavka. Mezi její další úspěšné projekty pak patří Veggie Vánoce, Planet fest nebo Vegan Future.

Petra Němcová

Z řad modelek je známá veganka Petra Němcová, jedna z nejúspěšnějších českých modelek, která byla součástí přehlídek například módního domu Victoria’s Secret.

Nechala se slyšet, že je vegankou kvůli ekologickým důvodů. Nechce totiž, aby za pár let nezbyly v oceánech už žádné další ryby (když by se pokračovalo s jejich lovem tak, jako doposud).

Vegansky se chová také v oblasti módy. V jejím šatníku je tak možné najít kousky z recyklovaného plastu, nebo značky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a které také poskytují dobré pracovní podmínky svým zaměstnancům.

Politici vegani a vegetariáni

Na politické scéně se také vyskytují politici vegani. Kteří politici vegani jsou a proč?

Bill Clinton

Bývalý americký prezident Bill Clinton v minulosti trpěl srdečními chorobami a věděl, že riziko této nemoci se v jeho případě nezmenšuje. A právě zdravotní důvody dovedly Billa Clinton k tomu, aby přijal rostlinnou stravu a nyní je zastáncem veganského životního stylu.

Tulsi Gabbardová

Tulsi Gabbardová je demokratická poslankyně z Havaje, která se do povědomí veřejnosti z celého světa dostala díky kandidatuře na prezidentku. Gabbardová byla společně se svým sourozencem vychovávána jako vegetariánka.

Během svého života si Tulsi Gabbardová uvědomila, jak neeticky se zachází se zvířaty v mlékárenském průmyslu a z toho důvodu přešla na veganství.

Veganství zkoušel také Mahátma Gándhí.

Další známí vegani a vegetariáni

Mezi vegany a vegetariány se řadily i tyto známé historické osobnosti.

Pythagoras

Starořecký matematik a filozof Pythagoras by se mohl považovat za prvního průkopníka veganství.

Ve svém životě se vyhýbal masu a rybám a až do vzniku slova „vegetariánství“ ve 40. letech 19. století se tomu, co se dnes označuje za vegetariánství, říkalo pythagorejská dieta.

Zůstává ale otázkou, nakolik Pythagoras skutečně praktikoval vegetariánskou stravu v takové podobě, v jaké ji známe dnes.

Neexistují totiž žádné podrobné historické zprávy o tom, jak vegetariánství praktikoval. Někteří historici uvádějí, že Pythagoras a jeho příznivci dodržovali přísnou dietu, která nezahrnovala živočišné maso.

Nicméně podle matematika a filozofa Eudoxoseho z Knidu odmítali pythagorejci jíst jakákoli zvířata a vyhýbali se také lovcům a řezníkům.

Aristoteles i Aristoxenus na druhou stranu tvrdí, že pythagorejci konzumovali nějaké maso a že jejich omezení se vztahovala pouze na určitá zvířata nebo dokonce na jejich některé části. To vše z rituálních důvodů.

Leonardo da Vinci

V historických pramenech je možné najít spis, který říká, že Leonardo da Vinco odmítal jíst zvířecí maso. Konkrétně šlo tedy o dopis italského badatele Andrey Corsaliho Giulianovi de‘ Medici (byl Da Vinciho mecenášem), ve kterém popisuje vegetariány, se kterými se Corsali setkal v Indii. Píše o nich, že se jim říká Guzzarati, nejí nic, co má krev, a nedovolí nikomu ublížit žádnému živému tvoru, stejně jako Leonardo da Vinci.

K dispozici jsou ale také Leonardovy zápisky. Ačkoli se v nich nikdy konkrétně nezmiňuje o tom, zda osobně jedl maso, zmíněné zápisky ukazují velký zájem o dobré životní podmínky zvířat a mimo jiné také zděšení nad tím, že zvířata jsou chována proto, aby je lidé zabíjeli a jedli.

Mahátma Gándhí

Dalším známým veganem a vegetariánem (přestože veganství se musel kvůli zdravotním problémům vzdát) byl velký indický vůdce a aktivista, který Mahátma Gándhí. Ten byl vegetariánem od dětství. Vyrůstal totiž v rodině, která vyznávala právě vegetariánství. Když ale dospíval, Gándhí se nedržel tradic své rodiny, kouřil a příležitostně jedl maso.

Gándhí poté potvrdil své vegetariánské přesvědčení během studia práv v Anglii. Každý den ale musel chodit až dvanáct kilometrů, aby našel tu správnou vegetariánskou restauraci.

Franz Kafka

Známý vegan byl také Franz Kafka. Autor trpěl chronickými zažívacími potížemi, které se snažil léčit přijetím lakto-vegetariánské stravy. Kafka se také rozhodl pro veganství z etických důvodů.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang