Polévka je grunt, kdo jí nejí, ten je špunt. Kdo zná tohle české pořekadlo našich babiček? I když je potřeba brát ho s nadsázkou, je na něm trochu pravdy. Důkazem je tomu dnešní recept. Jak na mrkvovo-zázvorovou polévku?
I když nejpoctivější, nejsilnější a chuťově nejvýraznější je poctivý vývar, zeleninový krém je na tom hodnotově stejně. Stačí vybrat správné suroviny i koření a zdravá polévka je na světě. Třeba krémová mrkvová polévka se zázvorem.
Polévková historie
Traduje se, že polévky sahají až do doby kamenné, kde se připravovali hlavně ty masové. Ve středověku je vystřídala zelenina a koření. S objevem Ameriky se do polévek začali přidávat nové suroviny včetně aromatických koření.
Polévky si oblíbili i panovníci. Samotný Ludvík XIV. polévky miloval tolik, že jich snědl několik denně. Není proto divu, že ve Francii vznikla první polévková restaurace.
V Čechách se objevila polévka ve středověku. Nejprve byla pouze pro chudé. Později se rozmohla i do vyšších vrstev a sloužila jako lék. To jen pár zajímavostí k polévkám.
Poslední dobou je velmi oblíbená polévka pho pro vegany. Zeleninové polévky a krémy pak třeba hrachová s krutony, chřestová nebo pórková. Základ pro krémy i omáčky pak tvoří zeleninový vývar.
Mrkvová polévka recept
Ten nejzákladnější recept na mrkvovou polévku je velmi snadný. Stačí jen pár ingrediencí a mrkvová polévka je na světě.
Ingredience:
- 6 ks mrkve
- kousek zázvoru (stačí o velikosti palce i méně)
- 1 lžička agávového sirupu
- sůl a pepř
- olivový olej
- 1 l vody
Postup:
Oloupejte mrkev i zázvor a nakrájejte je na malé kousky. V hrnci rozpalte olivový olej. Přidejte zázvor a sirup. Po chvilce škvaření přidejte mrkev a zalejte vodou. Polévku nechte vařit do změknutí mrkve. Osolte, opepřete. Na závěr polévku rozmixujte na krém.
Recept na mrkvovou polévku se zázvorem
Polévka z mrkve a zázvoru se dá dělat i trochu jinak. Další varianta bude s fazolemi.
Ingredience:
- 1 lžíce řepkového oleje
- 1 velká cibule, nakrájená
- 2 lžíce nahrubo nastrouhaného zázvoru
- 2 stroužky česneku, nakrájené na plátky
- ½ lžičky mletého muškátového oříšku
- 850 ml zeleninového vývaru
- 500 g mrkve (nejlépe bio), nakrájené na plátky
- 400 g fazolí cannellini (není třeba scedit)
Na ozdobu:
- 4 lžíce mandlí ve slupce, nakrájené na plátky
- posypat muškátovým oříškem
Postup:
V hluboké pánvi rozehřejte olej. Přidejte cibuli, zázvor a česnek a při nižší teplotě opékejte 3-5 minut do změknutí. Poté přimíchejte muškátový oříšek a vařte 1 minutu. Zalejte vývarem a přidejte mrkev, fazole (i s tekutinou) a přikryjte pokličkou. Vařte cca 25 minut do změknutí mrkve. Nakonec rozmixujte v krém a servírujte na talíř. Ozdobte mandlemi a směle do toho.
Krémová mrkvová polévka se zázvorem
Pro krémovější verzi polévky stačí přidat kokosové mléko z plechovky. Jak na polévku z mrkve a zázvoru?
Ingredience:
- 1 velká cibule (na kostičky)
- 7-8 mrkví
- 1 kokosové mléko v konzervě
- 3 hrnky zeleninového vývaru
- 4 lžičky zázvoru (nastrouhat najemno)
- 2 l zeleninového vývaru
- šťáva z 1 pomeranče/citronu
- 3 stroužky česneku (na tenké plátky)
- 3 lžíce olivového oleje
- sůl a pepř
- 1 lžička kurkumy nebo kari koření
- špetka skořice
- čerstvý koriandr
- chilli
Postup:
Ve velkém hrnci rozehřejeme olivový olej a přidáme cibuli se zázvorem. Po chvilce vložíme nakrájenou mrkev a restujeme. Přidáme česnek a koření, které se chuťově hodí ke kokosovému mléku, které přidáme vzápětí společně s vývarem. Vaříme do změknutí cca 20 minut. Odstavíme z plotny a rozmixujeme do hladka. Krém na talíři servírujeme s koriandrem nebo čili kořením.
Recept na mrkvovo-zázvorovou polévku si může každý obzvláštňovat podle své chuti. Polévky jsou oblíbené hlavně na podzim a v zimě, kdy lze vyzkoušet i něco z vybraných podzimních receptů nebo dýně.
Polévka pomáhá snížit celkový příjem kalorií během oběda. Lze ji řadit i do pitného režimu, protože obsahuje mnoho vody. Polévka se jí na oběd, večeři, dokonce i k snídani a je zařazena také do slavnostních chodů.
Většina polévek obsahuje bílkoviny, tuky i sacharidy. Zelenina ji dodá vitaminy, minerály a vlákninu. Polévky tedy patří k důležitým součástem zdravé stravy.