
Chutná, vydatná polévka se zeleninou, luštěninami a neodolatelným kořením. Přesně to je marocká harira polévka, která je oblíbená především v Maroku a na území západního Alžírska. Jaký veganský recept je nejlepší a co všechno příprava polévky harira obnáší?
Marocká polévka harira má různé podoby. Recept na polévku harira se v Maroku předává z generace na generaci a patří mezi rodinné poklady. V každé rodině mají svůj oblíbený recept. Přirovnat se dá například k českému bramborovému salátu, který si také každá rodina dělá po svém a má několik podob.

Historie marocké kuchyně
Marocká kuchyně pochází z arabské, španělské, středomořské, evropské i africké kuchyně. Každá kultura a země, která pronikla na území Maroka, zde zanechala jisté stopy v podobě chutí a jídel. Největší podíl na současné marocké kuchyni mají berbeři.
Berbeři jsou původní obyvatelé Maroka. Jejich typickým znakem byla láska k zelenině, která se pěstuje po celém území Maroka. Tradičním berberským jídlem je kuskus.

V marocké kuchyni je použití kuskusu široké, ten pravý se nazývá couscous sept legumes. Znamená to kuskus sedmi druhů zeleniny. Kuskus je připravený nad parou a podává se s uvařenou mrkví, cuketou, kedlubnou, tykví, lilkem, paprikou a cizrnou. Název pochází ze židovské marocké komunity, kde sedmička je označení pro šťastné číslo.
Marocká kuchyně je typická pro používání kuskusu, koření, olivového oleje a zeleniny. Jídlo je často připravováno v hliněných nádobách, které se nazývají tažín. Jedná se o hliněnou nádobu se špičatým víkem. Vždy je glazovaná a mívá různé barvy a dekorativní motivy. Její barva není pevně daná, stejně jako její velikost. Podle této nádoby je pojmenované i jídlo.

Tradiční marocké jídlo tajin je kombinace masa (kuřecího, hovězího, jehněčího, skopového, rybího či velbloudího) a zeleniny s použitím speciálního koření Ras el Hanout (kombinace skořice, hřebíčku, římského kmínu, kurkumy a dalších koření).
Marocká harira polévka recept
Klasická harira původně obsahovala i maso. Vzhledem k tomu, že se recept dědí z generace na generaci a každá rodina si recept postupně sama poupravila, tak v dnešní době není výjimečná bezmasá verze. Hlavní přísadou je červená čočka a cizrna.
Ingredience:
- 1 hrnek namočené cizrny
- 1 hrnek červené čočky
- 1 mrkev
- 1 stonek řapíkatého celeru
- 300 ml rajského protlaku
- 1 litr zeleninového vývaru
- 2 velké cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 lžička skořice
- 2 lžičky římského kmínu
- 2 lžičky sladké papriky
- 0,5 lžičky mletého chilli
- olivový olej
- hrst petržele
- hrst čerstvého koriandru
- sůl, pepř
- citrón

Postup:
Přes noc si namočíme cizrnu. Druhý den v hrnci na oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme nakrájenou mrkev, celer a lehce osolíme. Necháme přibližně 5 minut smažit.
Přidáme česnek, ostatní koření a rajčatový protlak. Zvýšíme plamen a vaříme dalších 5 minut.
Do provoněného základu přidáme cizrnu, čočku a zalijeme zeleninovým vývarem. Přivedeme k varu. Poté stáhneme plamen, hrnec přikryjeme pokličkou a na mírném plamenu necháme vařit cca 45 minut.
Polévku během této doby kontrolujeme, občas promícháme a pokud bude potřeba, dolijeme vodu.
Po uvaření cizrny a čočky, přidáme petržel, koriandr a dle potřeby dosolíme a a přidáme sůl.
Na talíři můžeme přidat pár kapek citrónu, který chuť polévky zvýrazní.
Pro milovníky polévek lze doporučit vyzkoušet krémovou polévku z dýně hokaido, krémovou česnekovou polévku, rajskou polévku z čerstvých rajčat s rýží, chřestovou polévku, gulášovou polévku s hlívou ústřičnou, vegan polévku pho a na indickou krémovou polévku dal makhani.