Bršlice kozí noha – recepty, čaj

Veganské recepty

Pokud vám tento název mnoho neříká, možná vám bude bližší některé z lidových označení – podágrová bylina, heř, husí noha, husí packa, jarous, jericho, kozí list, kerhák či kerhátek. Jedná se o divoce rostoucí bylinku se silnými léčivými a regeneračními schopnostmi.

Můžeme ji vidět na zahradách pod stromy, nebo pod keři a je často vnímána jako plevel, kterého se nelze
zbavit. Ovšem je velmi prospěšná a také moc dobře chutná. Věděli jste, že pomáhá vyplavovat z těla kyselinu močovu? Pojďme se podívat na tuto bylinku blíže.

Jejích léčivých účinků zejména při bolestech kloubů si všimli již v dávných dobách. Naši předkové ji používali jako obklady na bolestivé partie těla za účelem zmírnění bolestí. Toto využití si bršlice zachovala dodnes a bývá součástí speciálních čajových směsí.

Jelikož se jedná o plevel, nejvíce se jí daří na neudržovaných vlhčích místech, které jí poskytují svobodu pro její neovladatelný růst. Kromě zanedbaných zahrad jí vyhovují zejména vlhké smíšené a listnaté lesy, lužní lesy a také stinné paseky.

Najdete ji také ve vlhkých křovinách, na okrajích silnic, březích potoků a řek, na polích, v příkopech, v parcích i sadech. Bršlici stačí velice málo, a pokud jí dáte prostor, ovládne celou zahradu.

Přirozeně se nejedná o čistě českou rostlinu a narazit na tuto houževnatou a téměř nevyhubitelnou léčivku můžete kdekoliv od území Velké Británie až po východní Ural.

Méně obvyklá už je v oblasti Středozemí a na severu Skandinávie. Druhotně se vyskytuje i v Severní Americe, kam byla zavlečená uměle.

Bršlice

Bršlice a zejména pak její oddenek a listy obsahují ohromné množství vitamínu C, železo a mangan. Důležitá je také přítomnost boru, který je stěžejní pro správný chod metabolismu minerálních látek. Má velký obsah bílkovin, což z ní může činit důležitou součást veganského jídelníčku.

Není divu, že bývá používána i do salátů a zeleninových polévek. Kromě nejznámějšího vitamínu C obsahuje také silice, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, tanin a chemicky nejasný aegopodin.

Z pohledu nutričních hodnot jsou listy bršlice příznivé pro přirozený obsah chlorofylu, který je pro naše tělo velice obohacujícím prvkem. Příznivě působí na oběhovou soustavu a podporuje produkci hemoglobinu. Je také považován za přírodní deodorant, jelikož napomáhá k eliminaci pocení.

Tato léčivka má močopudné účinky, je tedy vhodná při zánětech močového měchýře. Také odbourává močové kaménky a dokonce pomáhá z těla vylučovat kyselinu močovou. Díky tomu je velmi vhodná při revmatismu a dně.

Nadbytek kyseliny močové v těle zpravidla bývá způsoben vysokou konzumací uzenin. Často se pak ukládá v těle v podobě krystalků ve tkáních a kloubech, kde způsobuje bolestivé otoky a zánětlivé procesy. 

Kyselina močová může také způsobovat vznik močových kaménků. Je tedy velmi vhodné bršlici při problémech užívat jako čaj (nálev). Nálev by se měl pít jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání.

Kromě vnitřního použití se její listy dají použít i při komářím štípnutí, proti otoku či drobných poraněních. Čerstvé lístky rozemněte mezi prsty a přiložte na poranění. Svědění ustane a otok zmizí.

Jakmile bršlice vykvete, už se k jídlu nehodí, protože listy zhořknou.

Bršlice kozí noha záměna

Tato divoká bylinka se může podobat dalším a proto si uvedeme, které to jsou. Podobné listy má děhel lesní, krabilice zápašná nebo ještě pryskyřník plazivý.

Děhel narozdíl od bršlice vyrůstá z kůlovitého kořene, krabilice je zase na listech a stoncích chlupatá a má specifický zápach, když promneme listy, a pryskyřník má konce listů oblejší, ne tak do špičky. Hlavní poznávací znak u bršlice je její „kopýtko“ po vytržení listu ze země.

Bršlice kozí noha – sběr a využití v kuchyni

Mladá bršlice má světle zelené listy a vykukuje hned z jara na kraji lesa mezi ostružiním, šiškami a listím.

Na bršlici si počíhejte už v období časného jara, sbírat můžete i méně rozvité listy. Užijte si tento plevel dřív, než začne kvést (většinou v květnu), pak už se do kuchyně moc nehodí, listy zhořknou. 

Nejlepší jsou mladé listy – pokud nestíháte spotřebovat a rostou vám třeba na zahrádce listy větší, stačí posekat, nových šťavnatých listů se dočkáte zhruba za tři dny.

Sbírají se listy, které se konzumují syrové nebo se z nich připravuje čaj. Listy bršlice chutnají lehce ořechově a zároveň mírně nakysle. Jakmile ji jednou najdete, už si ji s ničím nespletete. Někdo cítí štiplavou chuť až v nose, když ji ochutná.

Můžeme ji i usušit, ale nejlepší účinky má jako čerstvá, můžeme ji také zmrazit jako protlak do receptu na špenát. Pro léčebné účinky je nejlepší oddenek z bršlice, ideální je výroba tinktury.

Bršlice chutná příjemně po mrkvi a petrželce. Je velice dobrá na způsob špenátu, do nádivek, do těstovin, do polévky nebo jako syrová do salátů, zelených smoothie společně s dalšími bylinkami a ovocem (zkuste ji přidat například do okurkového smoothie). Dá se zakomponovat i do ředkvičkové pomazánky, jako náplň do quichů či palačinek.

Skvěle s ní ochutíte i klasické pokrmy jako například rizoto, saláty, nebo třeba kimchi. Je z ní také výborné domácí pesto.

Do bršlicového pesta se hodí různé druhy ořechů.

Pesto z bršlice

Nasbíráme si asi dvě hrsti mladých bršlicových listů, které propláchneme a vysušíme suchou utěrkou. Přidáme hrst oloupaných mandlí a 150 ml olivového oleje, pokud máte možnost přidat jiný olej – je dobrý také avokádový nebo mandlový. Přidáme trochu soli.

Všechno rozmixujeme a vznikne krémová konzistence. Podle chuti můžeme přidat do pesta nastrouhaný parmazán, ale není to nutné.

Pak pesto dáme do malých zavařovacích skleniček, které jsme si sterilovali i s víčky. Pořádně pesto do skleniček pěchujeme a na závěr ještě nahoru nalijeme trochu oleje a zavíčkujeme. Uložíme do lednice. Pesto je výborné jen tak na chleba, do těstovin, do pokrmů s olivami.

Bršlice kozí noha – čaj

Tato bylina je pro odvary to pravé ořechové. Dá se pít samostatně po dobu několika dní až pár týdnů, nebo v kombinaci s jinými bylinami pro pravidelné a dlouhodobější užívání. Pro kombinaci s ostatními rostlinami je vhodné použít například pampelišku, kopřivu či jitrocel.

  • 50 g oddenku čerstvého nebo 10 g sušeného
  • 1 litr vody

Vodu v hrnci přivedeme k varu a poté vhodíme sušené oddenky, které povaříme na mírném plameni 15 minut. Odvar popíjíme pomalu v průběhu dne.

Bršlicový špenát – recept

  • 6 hrstí bršlice
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 1 cibule
  • Trochu rostlinné smetany

Při přípravě postupujeme stejně jako v případě klasického špenátu. Cibuli osmahneme na oleji, přidáme nakrájené listy a dusíme doměkka. Ke konci přidáme sůl, pepř, česnek a 1 až 2 lžíce smetany.

Polévka z bršlice – recept

  • 500 g nových brambor
  • ½ lžičky kmínu
  • Zeleninový vývar
  • Hrst bršlice

Brambory nakrájíme na kostky a uvaříme s kmínem a vývarem, po uvaření přidáme plnou hrst bršlice, osolíme a rozmixujeme. Nakonec ozdobíme lžící zakysané smetany.

Bršlicové chipsy s kopřivou – recept

Tyto chipsy jsou zeleným oživením brambor a těstovin. Uškvařené na staré pánvi na táborovém ohníčku jsou obzvláštním zážitkem, zejména pro děti.

Ingredience

  • Po 2 až 3 hrstích bršlicových a kopřivových listů
  • Olej
  • Sůl
  • Paprika
  • Kari koření

Postup

  1. Listy bršlice a kopřivy omyjeme a otřepeme dosucha.
  2. Na pánvi je krátce dokřupava osmažíme na dobrém oleji.
  3. Vydatně ochutíme směsí ze soli, papriky a kari.

Limonáda z bršlice – recept

Tuto limonádu můžete kombinovat i například se sektem nebo bílým vínem.

Ingredience

  • Několik snítek bršlice a máty nebo meduňky s listem
  • 1 litr jablečné šťávy
  • 500 ml vody nebo minerální vody
  • Šťáva 1 citronu

Postup

  1. Bylinky omyjeme, pořádně vymačkáme a dáme do jablečné šťávy.
  2. Necháme nejméně 2 hodiny v chladu louhovat.
  3. Potom bylinky vyjmeme a šťávu dolijeme vodou a citronovou šťávou.
Čaj z listů bršlice se dá užívat dlouhodobě.

Nálev z kořenů bršlice – recept

Pomáhá při bolesti dolních nohou (např. při dně) nebo jako sedací koupel při hemeroidech. Lze použít také jako obklady bolestivých kloubů či ran. V takovém případě nedoléváme vlažnou vodou. Stačí do nálevu namočit kapesník či čistý hadřík a poté přikládat na bolestivá místa.

Ingredience

  • 100 g čerstvých kořenů
  • 2 litry vody

Postup

  1. Kořeny zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté snižte plamen a nechejte táhnout přibližně 15 minut.
  2. Vzniklý nálev vlijte do nádoby a přidejte vlažnou vodu tak, aby vám teplota byla příjemná.

Obklad z listů bršlice

Čerstvé listy spařte horkou vodou nebo krátce převařte. Po zchladnutí na tělesnou teplotu je přiložte v gáze na bolestivá místa, zabalte potravinářskou folií a nechte působit vždy asi 30 minut.

Závěrem

Bršlice je jedna z mnoha divoce rostoucích bylinek, které se dají využít jak v kuchyni, tak v léčitelství. Až ji na jaře budete vytrhávat ze záhonů nebo půjdete z procházky, zkuste si několik lístků natrhat a dát jí v kuchyni šanci.

Vaše tělo vám poděkuje, a protože je to rostlina dostupná téměř všude, její sběr vás nebude stát ani korunu.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang