Dýňové máslo – recept na nejlepší veganské máslo z dýně

Veganské recepty

Dýňové máslo potěší každého, kdo chce vyzkoušet nový způsob přípravy dobrot z dýňové úrody. Recept na nejlepší veganské máslo z dýně je rychlý a nenáročný. Za pár minut lze z dýně vykouzlit skvělou alternativu másla. Co to vlastně dýňové máslo je, jak se připraví a k čemu se hodí?

Sezóna dýní nabízí řadu možností, jak je zúročit. Polévky, krémy a pyré jsou jen jednou z mála příprav. Dýňové máslo je známé především v Americe. Je často připravované i pro slavnostní okamžiky. Kouzlo másla z dýně je v tom, že je výborné jen tak a zároveň dokáže doladit chuť pokrmům. Povznese se tím příprava jídel zase o kousek výš.

Co je to dýňové máslo?

Dýňové máslo není máslo jako takové, proto může být nejen pro vegany skvělou volbou. Dýňové máslo je alternativa, která ho dokáže nahradit. Lze využívat tam, kde je máslo běžné. Ať už jako pomazánka na pečivo a krekry nebo do receptů a příprav jídel. Dýňových receptů je celá řada, tak proč nezkusit i máslo z dýně?

Dýňové máslo může být sladké i slané. Záleží na chuti a nápadu, kterým může být recept obohacen. Vyplatí se zařadit mezi oblíbené podzimní recepty.

recept na dýňové máslo
Dýňové máslo dokáže nahradit máslo jako takové. Je vhodnou alternativou nejen pro vegany.

Jaké je složení dýňového másla?

Složení dýňového másla jen dokazuje jednoduchost a nenáročnost přípravy. Výroba tohoto másla vychází z čerstvé dýně. Některé receptury využívají pro přípravu másla jen dýňová semínka. K hlavní surovině, dýni či semínkům, se přidává olivový olej a sůl.

dýně nebo semínka na máslo
Co je k přípravě másla lepší – dýně, nebo její semínka? Ze semínek se vyrábí olej, případně pasty. Másla jsou chutnější z plátků dýně.

Domácí výroba podporuje nové a nové varianty, vylepšení chutí i příchutí.

Dýně je sama od sebe nasládlá. Proto se přímo nabízí přidat do másla z dýně trochu skořice, kardamonu, citronové kůry nebo zázvoru. Pokud ovšem konzument preferuje slané chutě, mořská sůl a muškátový oříšek dodá máslu lahodný tón. Nesmí se zapomenout ani na kouzlo bylinek a chilli.

Je skvělé, když je dýňové máslo doplněné o koření.

Dýně obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. Nutriční hodnoty dýně obsahují sacharidy, bílkoviny a tuky. Stojí za to vyzkoušet ty nejlepší recepty z dýně a zároveň si zdravě pochutnat. Účinkům na zdraví z másla z dýně je věnována část článku níže.

Recept na dýňové máslo

Jak si doma máslo z dýně připravit?

Ingredience:

  • dýně
  • olivový olej
  • sůl

Doporučené koření:

Pro sladkou variantu je vhodnou volbou skořice, hřebíček, kardamon, citronová kůra, zázvor, třtinový cukr nebo med.

Slaná varianta je dobrá s mořskou solí, bylinkami, chilli, muškátovým oříškem.

Pro zjemnění a doladění konzistence lze využít jablečná šťáva, nebo jablečný ocet.

Postup:

Předehřejte si troubu na 200 °C.

Dýni omyjte, rozpulte, vydlabejte. Skvělou volbou je hokkaido, nebo máslová. Pokud je potřeba, okrájejte části kůry. Nakrájejte očištěnou dýni na plátky.

Plátky přendejte na plech s pečícím papírem, potřete olejem a posolte špetkou soli.

Pečte do změknutí – přibližně 15 – 30 min. dle velikosti plátků.

Upečenou dýni přendejte do hrnce a přidejte koření dle chuti. Mixujte do hladka.

V hrnci vařte přibližně 15 minut do zhoustnutí.

Po vychladnutí skladujte v lednici, v uzavřené nádobě. Vydrží přibližně 3 týdny.

dýňové máslo
Máslo z dýně je výborné nejen jako pomazánka na pečivo a krekry.

Účinky dýňového másla na zdraví

Dýně má velmi pozitivní účinek na lidské zdraví.

Nejen, že obsahuje řadu vitamínů jako je B1, B2 nebo C. Je bohatá i na minerály, a to na hořčík, železo a draslík. Máslo z dýňových semínek obsahuje zároveň zinek, fosfor, lecitin nebo vápník. Olej, který se ze semínek vyrábí, je známý pro snižování rizika vzniku infarktu.

Vápník, na který je dýňové máslo bohaté, podporuje trávení. Bílkoviny podporují správnou funkci slinivky. Veganské bílkoviny jsou rozmanité. Močopudnost dýně pomáhá tělu, aby nezadržovalo vodu. Je vhodná i pro podporu imunitního systému člověka. Doporučuje se konzumovat při cukrovce a revmatismu. Očišťuje lidské tělo a má tak pozitivní vliv na ledviny.

Pokud se člověk snaží něco málo zhubnout, dýně je perfektní přírodní cestou, jak napomoci tělu odbourat tuky. Obsahuje totiž lipolytický enzym, štěpící tuky. Navíc v sobě dýně ukrývá opravdu jen málo kalorií. Pokud si strávník počítá denní kalorický příjem, mobilní aplikace na hubnutí může být touto pochoutkou nacpaná k prasknutí.

Dýně prospívá lidskému organizmu.

Do jakých receptů se hodí?

Dýňové máslo lze využít nejen jako pomazánku, zálivku či náplň, lze ho přidávat i do jídel.

Kam se dýňové máslo hodí:

  • na přípravu jednohubek
  • do zeleninových a bylinkových omáček
  • pro lepší chuť těstovin, rizota
  • na náplň šátečků, raviol
  • skvělé do nejrůznějších zálivek a dipů
  • k přípravě dezertů

Jeho lahodná chuť zaručeně přesvědčí každého.

Kde se dýňové máslo prodává?

Pokud by zájemce o máslo z dýně nechtěl zkoušet kouzlo domácí přípravy, existuje hned několik možností, kde sklenici lahodné chuti koupit. Lze zakoupit ve vybraných prodejnách zdravé výživy a potravin. Často se na trhu lze setkat s máslem jen ze semínek. Pokud spotřebitel nakupuje spíše online, může využít e-shopy zdravé výživy.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang