Kouzelné bylinky – na zahrádce, na talíři, v čaji i České televizi

Rozhovory

Pořad České televize Kouzelné bylinky provoní vaše obývací pokoje každou neděli v podvečer. Moderátorka Simona Tancerová vás v každém díle zavede do světa bylinkářů, zahrad, vaření a léčení. Pojďte se o Simoně i Kouzelných bylinkách dozvědět více.

Simono, váš pořad se mi moc líbí, velice příjemně se na něj dívá, má příjemnou atmosféru a témata jsou vždy velmi zajímavá. Jak jste se k moderování dostala?

Náhodou, jako téměř ke všemu ve svém životě. Před pár lety Česká televize natáčela pořad kousek od Krumlova. Byl to příběh o dvou mladých lidech žijících a hospodařících na farmě. V jedné epizodě se pokoušeli dělat domácí kozí sýr a potřebovali do něj bylinky, tak se přišli poradit jaké. A za pár let ČT přišla s formátem Kouzelné bylinky a hledali moderátora, který nebude herec, ale zapálený bylinář. A vzpomněli si na mě.

Bylinky jsou účinným doplňkem klasické léčby.
Bylinky jsou účinným doplňkem klasické léčby.

Dočetla jsem se, že jste dříve hodně cestovala. Žila jste ve Skotsku, Francii a v Austrálii. Kde se vám bydlelo nejlépe, jaké zkušenosti jste v zemích nabrala? Jaký přístup mají v jednotlivých státech k bylinkám a lidovému léčitelství?

Každá země byla krásná, ale můj favorit byla Austrálie. A to pro ten prostor, který tam člověk má, počasí, které je teplé, a lidi, kteří jsou díky základům anglické kultury slušní, a protože žijí na “mladém” kontinentu, také velice optimističtí a bezstarostní.
O přístupu lidí k bylinám v různých zemích jsem se pořádně dozvěděla až díky natáčení Kouzelných bylinek. Natáčeli jsme např. ve Francii, Itálii, Slovensku i Rakousku a všude je vztah k bylinám zakořeněn v kultuře daného národa.

Pracujete stále i jako masérka? Jaké techniky používáte a co vám tato práce přináší?

Používám techniky TČM (tradiční čínské medicíny), jako je akupunktura nebo baňky. Masáže jsou jeden z pilířů, jak si udržet zdraví. Hned vedle cvičení, stravy a bylin.

Jste také lektorkou Ki jógy. Můžete nám vysvětlit základní principy fungování Ki jógy?

Ki jóga vychází z tradiční hatha jógy a teorie TČM. Zjednodušeně představeno:
Jak se střídají roční období, tak i lidské tělo se během roku mění, a to hodně podobně, jako tomu je v přírodě. TČM má tyto změny tisíce let odpozorované a každou část roku podporuje stravou a cvičením jiné orgány v těle. Např. jaro je období nových začátků a růstu, a tak TČM živí hlavně játra a žlučník. Tyto orgány zajišťují mimo jiné výživu šlach a podporují flexibilitu těla. Tudíž v Ki józe vybírám hatha jógové pozice, které protahují energetické (akupunkturní) dráhy výše zmíněných orgánů.

Jak je to s vámi a bylinkami? Kdy jste bylinkářství propadla? Studovala jste čínskou medicínu, poznala jste také ajurvédu a indickou medicínu.

Bylinkám jsem propadla díky studiu TČM a poté díky zahradě, kde ty evropské byliny mohu pěstovat. Ajurvédu neznám osobně, ale uznávám.

Který z těchto sytému vám nejvíce vyhovuje a nejvíce mu důvěřujete? Myslíte si, že jsou například čínské bylinky účinnější než ty naše české?

TČM je dokonale propracovaný systém, který funguje tisíce let. Evropský systém se s nástupem křesťanství ztratil a už se dostatečně neobnovil. Máme na výborné úrovni moderní medicínu a pokud by šla ruku v ruce s poznatky TČM, bylo by to ku prospěchu všem lidem.

Spousta bylin, které mají pozitivní účinky na zdraví, se nachází volně v přírodě.
Spousta bylin, které mají pozitivní účinky na zdraví, se nachází volně v přírodě.

Myslíte, že je nejlepší, aby se Evropan léčil evropskými bylinkami, které rostou přirozeně v našem prostředí, nebo nevadí, že použijete byliny exotické, z daleké ciziny?

Evropské byliny by Evropanům dostačovaly, pokud by se zachovaly přesné receptury. Dnes je to ale pro celostní lékaře sázka do loterie, zda směs, kterou doporučili, zafunguje. Proto už poměrně hodně celostních lékařů používá čínské byliny, protože ví, že to zafunguje, a evropské byliny okrajově, např. když už nejde o závažné stavy.

Bydlíte v domě s velkou zahradou. Povězte nám něco o svých tématických bylinkových záhoncích. Co všechno bychom na vaší zahradě našli?

Mám dvě zahrady. Jedna je rozdělena tematicky na 27 smíšených bylinkových záhonů. Záhony jsou zaměřeny různě. Například záhon bylinek na podporu funkce dýchacího systému, trávicího systému nebo bylinky tzv. kosmetické. Druhá zahrada se připravuje a bude to zahrada plná bylin, ale už tam nebudou spořádané záhony. Jsou v ní i dva rybníčky a připravujeme malé občerstvení ze zahrady, tzv. Garden café.

Je s takovou zahrádkou hodně práce? Kolik času denně strávíte péči o ni?

Zahrada je nekončící příběh a práce je v ní tolik, kolik zvládnu.

Všechny bylinky pro vaši osobní potřebu máte z vlastních zdrojů?

Ano, a pro potřebu centra Kouzelných bylinek. V zahradě probíhají i hodiny jógy a po nich vaříme bylinkové čaje. Koná se zde bylinková škola Přírodních terapií a ta také byliny využívá.

Máte nějaký bylinkářský vzor, ve kterém se vzhlížíte? Ať už mezi českými nebo zahraničními bylinkáři?

Ano. Je to Mathioli, středověký bylinář, Zentrich, Janča a současná PhDr. Haldová, lékárnice a bylinářka.

Existují různé způsoby konzumace bylin.
Existují různé způsoby konzumace bylin.

Jaké bylinky byste nám doporučila teď na jaře. Na o čistu a podporu imunity a posílení orgánů po zimě?

Obecně vše jedlé, hořké a čerstvě vyrašené.
Kořeny: pampelišku, lopuch, kopřivu
Natě: kopřivu, podběl, prvosenku
Sušené byliny: čubet benedikt, pelyňky, tymián
Tinktury: vlaštovičník D3, lichořeřišnici, mučenku

Jak moc řešíte stravu? Bylinky jsou bezpochyby skvělá věc, ale když se člověk špatně stravuje, samotné jej asi nezachrání. Jak to máte se stravováním vy? Držíte se třeba nějakého systému?

Stravou se dokážeme zabít i vyléčit. Ale to jsou extrémy. Strava je hlavně o prevenci. Aby nám bylo dobře. Vzor mám opět v TČM, nedá se nic zobecňovat, ani strava. Každý jsme trochu jiný typ a potřebujeme se jinak stravovat, a právě dietetika TČM to má hezky rozpracované.

Jaký máte názor na pití bylinných odvarů během těhotenství? To je hodně diskutované téma a mnoho maminek a dokonce i odborníků má na to jiný názor. Které bylinky ano, a které během těhotenství ne?

Byliny vždy provázely budoucí maminky a není důvod se jich najednou bát. Naopak, použít je, když přijde běžná nemoc a léky se použít nesmí. Existují i bylinkové knížky pro těhotné, kde si maminky mohou informace ověřit. Vždyť byliny obsahují kys.listovou, tak proč jí brát pouze ve formě prášku. Obsahují velké množství železa, které se lépe vstřebá než ve formě syntetické. Byliny obsahují přírodní antibiotické látky, tak proč je jako prevenci onemocnění nevyužít.

V jaké formě je podle vás nejlepší bylinky užívat? Tinktury, odvary, maceráty? Nebo se to u jednotlivých druhů bylinek liší?

Pohodlné je pít čaj – odvar. Tinktura je účinnější, ale obsahuje alkohol. Macerát je vhodný např. pro slizovité byliny, aby se varem účinné látky nezničily.

Je vhodné kombinovat bylinnou léčbu s klasickou léčbou? Dejme tomu, že někdo užívá hodně klasických léků, antibiotika atd. a rád by svou léčbu podpořil přírodou a bylinkami. Může se léčba takto doplňovat?

Samozřejmě že ano. Je ale třeba se poradit se zkušeným bylinářem nebo celostním lékařem.

Jaké byliny byste doporučila při klasické chřipce, která je spojená s rýmou, bolestí hlavy a dutin a kašlem?

Opět – neexistuje klasická chřipka. Každý si to prožijeme jinak. Obecně nám může ulevit čaj z lípy – květ (teplota), bez černý – květ (potopudný) a tymián – nať (horní cesty dýchací), měsíček – květ (hojivý) a lichořeřišnice- tinktura (silné protizánětlivé účinky).

Jaké máte do budoucna plány? Se svou zahrádkou, s Kouzelnými bylinkami, s masírováním a bylinářstvím?

Pokud to osud nemá se mnou v plánu jinak, ráda bych se věnovala bylinám dále. Bylinková škola, která loni začala, mě naplňuje moc a chci se jí věnovat, plus cvičení a zahrada. Něco musím pustit, a to budou asi masáže, ale naštěstí šikovných masérů je dost, a konečně si na masáž zajdu i já.


Moc děkuji za rozhovor.

Hana Pavlíčková

Vegan.cz

© 2021 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang