Na skok do světa vegan youtuberky Ester Starling

Rozhovory

Osobitý humor, originální návody, recepty i vhledy z různých oblastí, výlety šatníku, kočičí ráj, veganské okénko, uvolněnou domáckou atmosféru, spoustu smíchu, barev, hezkých věcí a také inspiraci najdete na Youtube channelu veganské bloggerky Ester Starling.

Nejen o veganství, ale také o youtuberství, módě i duchovním rozvoji a knihách bude tento náš rozhovor s Ester.

Ester, co vy a veganství? Jak jste se k němu dostala a co vás k tomu vedlo? Jak dlouho už jste veganka a co na to vaše rodina a okolí? Jak se nejraději stravujete? Jaké jsou vaše oblíbené vege potraviny? Máte ráda vege náhražky neveganských jídel (vegan „sýry“, „salámy“)?

Co se týče otázky, jak jsem se k veganství dostala – tak to popravdě sama dobře nevím. Nepamatuji si, co byl ten úplně první impulz, ale byl to nějaký článek, nebo video na internetu. Zaujalo mě to, začala jsem si o tom všem hledat více a více informací a nakonec jsem došla k závěru, že čisté svědomí budu mít až poté, co se stanu veganem.

Veganka nejsem příliš dlouho, ale bude to přibližně rok. Na veganství jsem nějakou dobu přecházela z vegetariánství. Nebylo to z toho důvodu, že bych tesknila po určitých potravinách – ale nechtěla jsem zatěžovat svou rodinu a stoprocentní veganka se ze mě stala až po tom, co jsem si naplnila vlastní ledničku.

Osobitý humor, originální návody, recepty, vhledy z různých oblastí - to vše a mnohem více nabízí Youtube kanál Ester Starling.
Osobitý humor, originální návody, recepty, vhledy z různých oblastí – to vše a mnohem více nabízí Youtube kanál Ester Starling.

Moje oblíbené potraviny nejsou asi ničím zvláštní. Mohla bych „vypíchnout“ třeba sušená rajčata. Ta, když se v něčem objeví, tak se po nich můžu utlouct. Náhražky neveganských jídel nijak výrazně nevyhledávám, např. uzeniny jsem nejedla ani dřív, když jsem jedla maso. Ale sem tam jsem něco vyzkoušela a určitě ještě zkoušet budu.

Jak je to s vaším Youtube kanálem? Byl prvotní impuls k Youtube videím šíření veganství, nebo to bylo něco jiného? Kolik vám videa zaberou času a jaké s nimi máte plány do budoucna? Co vás na tom nejvíce baví?

O tom, že si založím Youtube kanál, jsem přemýšlela už řadu let, a to i v době, když jsem do sebe každý den nalila klidně litr mléka. Takže prvním impulsem veganství určitě nebylo. Rozhodně veganství chci šířit a dostávat ho mezi lidi, dát jim vědět, ale chci to nenásilným způsobem. Myslím si, že si na takové věci musí člověk přijít hlavně sám. Když bude člověk k něčemu nucen, nebude se mu do toho chtít a bude spíše vymýšlet všelijaké způsoby, jak se tomu vyhnout.

Youtube mi zabere hromadu času. Někomu se může zdát, že si jen sednu občas před kameru, něco tam povykládám, kameru vypnu a jdu si dát leháro. Tak to ale bohužel není. Je v tom velká spousta práce. Na videích dělám každý den, několik hodin. Někdy dělám i do pozdních hodin večerních/ranních. Potom mi ani nezbývá téměř žádný čas na mé jiné koníčky, kterým bych se ráda věnovala. Tím se ale dostávám k další Vaší otázce – moje plány do budoucna.

Plán je následující – odejít z práce a živit se věcmi, co mě baví. Rozhodně se nehodlám živit jen Youtubem, ten mě v téhle chvíli neuživí ani náhodou. Ale částečný příjem to být může. Hlavně pak budu mít více času, videí bude víc a snad by měly být i kvalitnější. No, budu se snažit.

Jaké je to být Youtuber? Nemáte někdy pocit, že přicházíte o soukromí? A co vám na videa říká Barča? Proč myslíte, že je youtuberství v současnosti tak oblíbené?

Já nevím, jaké je to být youtuber. Já jsem pořád ta samá já, jako jsem byla před „youtuberstvím“. Zatím jsem nějakou výraznou ztrátu soukromí v mém životě nepocítila. Potkávám sice svoje sledovatele a ti chtějí můj podpis, fotku nebo obejmutí, ale já tomu pořád nerozumím. Nepřipadám si nijak slavná, a taky nejsem. Ale dělá mi to samozřejmě radost. Hlavně to, že mi lidé říkají, že z mých videí čerpají pozitivní energii, inspiraci a odvahu. O to mi jde nejvíce a tomu se chci věnovat v první řadě.

Barča to podle mého bere všechno jen v tom nejlepším. Poznaly jsme se úplně na začátku téhle mojí „youtube věci“, takže to se mnou celé prožívá. Ne, že by se mnou úplně v každém případě souhlasila, ale rozhodně je mou oporou a podporou, a za to jsem jí moc a moc vděčná.

A proč je Youtube teď tak oblíbený? Podle mého názoru proto, že každý se tam může prezentovat a realizovat jakýmkoliv způsobem. Může točit o čemkoliv a dělat cokoliv, co ho napadne. A jestli si pak lidé najdou a oblíbí právě vás, to už je zase jiná otázka.

Ester, v jednom z videí jste zmínila, že jste grafička. Studovala jste uměleckou nebo grafickou školu? Je to vaše vysněná práce nebo byste chtěla dělat něco jiného?

Ano, vystudovala jsem obor „reprodukční grafik pro media“. Když to tady teď píšu, zní mi to docela zvláštně. U středoškolského vzdělání jsem skončila, ani jsem se na žádnou vysokou školu nehlásila. Nejsem zrovna školní typ, v lavici mě to ubíjí.

Přímo „být grafikem“ pro mě vysněná práce není. Odmalička se věnuji výtvarničení a tvoření, ale mám v tom ráda větší prostor. Práce klasického grafika jsou vizitky, letáky a reklamní cedule. A to mě moc nebaví. Nevadí mi to, není to nic příšerného, ale jak už jsem psala, chtěla bych se úplně postavit na vlastní nohy. A brzy to udělám.

Chci točit videa, chci se zkusit prosadit i trochu více jako malíř, kreslíř, črtač, čmárač, kolážista a experimentátor. Mám v plánu velkou spoustu projektů, ale to teď nebudu prozrazovat. Asi tak bych to řekla ve zkratce, haha.

Jaká je vaše nejoblíbenější vegan kosmetika, kterou byste doporučila?

Vegan kosmetiky jsem popravdě zatím tolik nezkusila. Snažím se pořizovat jen věci, které doopravdy potřebuji a používám. Neplýtvat jimi a mít co nejméně takových kosmetických pomocníků doma. Z toho, co jsem vyzkoušela, mám ale ráda třeba Lush, nebo 100% Pure.

No a co Barča – jak jí jde veganství? Předpokládám, že jste pro ni byla inspirací vy?

Myslím si, že veganství jí jde skvěle. Nevím, jestli na to vypadá, ale ona je v naší domácnosti hlavní kuchař. Takže objevuje nové kombinace, chutě a experimentuje. A většinou jí to vyjde skvěle. Dříve, než mě poznala, už byla nějakou dobu vegetariánem. Poté, když se ke mně nastěhovala, tak se z ní stal vegan – a ano, úplně dobrovolně. Vyhovuje jí to a mně také. 

Líbilo se mi vaše video První krok k lepšímu zítřku. Viděla jste film (případně četla knihu) Tajemství? Jaké jsou vaše duchovní (psychologické, spirituální, filozofické nebo jak to nazvat) inspirace, pokud nějaké máte? Tím myslím knihy, filmy, osobnosti atd.

Moc děkuji, podobných videí mám v plánu spoustu. Film Tajemství jsem viděla, četla jsem i knihu, a právě tohle byl kdysi první impuls k téhle mé cestě. To bylo asi před sedmi lety. Kdo mě sleduje, tak ví, že o tyhle věci se zajímám snad ze všeho nejvíce. Moje poličky jsou k prasknutí přeplněné motivačními a sebepoznávacími knihami.

„Film Tajemství jsem viděla, četla jsem i knihu, a právě tohle byl kdysi první impuls k téhle mé cestě,“ říká youtuberka Ester Starling.

Tajemství bylo pouze začátkem, teď už většinu věcí, co jsou v tomhle filmu/knize řečeny, chápu v úplně jiném rozměru, než když jsem se s tím setkala poprvé. Je to cesta a člověk pořád přichází na něco nového. Mám hodně oblíbených knih v tomto duchu, ale můžu zmínit například klasické Čtyři dohody. Když bych měla říci člověka, tak je to určitě Osho.

Vaše nejoblíbenější kniha a film?

Jelikož jsem filmoholik i knihomil, tak je tahle otázka velice těžká. Nemůžu říci úplně nejoblíbenější knížku ani film, ale co mě nikdy neomrzí, je Harry Potter. Mimo to můžu jako knihu zmínit třeba „Odpusťte mi, váš Leonard“, a jako film „Juno“.

Vaše nejoblíbenější jídlo? A co naopak jíte opravdu nerada?

Mám ráda těstoviny na všemožné způsoby nebo třeba „paprikovou rýži“, co mi vaří Barča. Nemám ráda houby, vlašské oříšky a co opravdu nemohu pozřít, tak to jsou rozinky.

Snažíte se jíst zdravě, nebo jen vegansky? (Ne vždy totiž platí, že vegansky = zdravě).

Á, to jsem ráda, že se takhle ptáte. Pravdou je, že se nesnažím vždy jíst co nejzdravěji. Co se týče jídla, tak ráda hřeším. Myslím si, že by se to se zdravou stravou (ale samozřejmě i s tou nezdravou) nemělo přehánět a všechno by to mělo být v rovnováze. Hlavní je poslouchat své tělo, vědět, co potřebuje, aby mu bylo dobře.

Máte nějakou módní inspiraci?

Hodně se mi líbí, jak se obléká Luanna Perez. A s tou máme dokonce i několik stejných kousků v našich šatnících (samozřejmě náhodou), ale já se snažím oblékat podle sebe. Oblékání mě také hodně baví. Je to jedna z věcí, skrze kterou se projevuji.

A poslední otázka – máte nějaká přání, plány do budoucna? Pracovní či osobní?

Jak už jsem psala, rozhodně se chci co nejdříve postavit na vlastní nohy a začít dělat věci tak, jak jsem vždycky chtěla. Plánů mám hodně, ale prozrazovat je zatím hned tak nechci :). Rozhodně také plánuji zůstat s Barčou, společně si totiž plníme sny a opravdu nás to baví. Našly jsme jedna druhou a zjistily jsme, že máme stejnou cestu i stejný krok, tak jdeme spolu.

Moc děkuji za rozhovor. 🙂
Hana Pavlíčková
Vegan.cz

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang