Quinoa – co je quinoa, recepty, jak se vaří?

Veganské recepty

Spolu s chia semínky, zeleným ječmenem, červenou řepou nebo česnekem a brokolicí se zařadila mezi superpotraviny, vděčíc svému bohatému nutričnímu složení. Kvalitní živiny, vláknina a přehršel vitamínů a minerálů ji pasují na veganův svatý grál. Řeč je o quinoe. Co je to quinoa a jak ji využít?

Quinoa neboli Merlík čilský se tváří jako plnohodnotná obilovina, avšak technicky vzato jde o pseudoobilovinu (stejně jako v případě amarantu či pohanky). To jí ovšem nikterak neubírá na nutričně velmi kvalitním složení. Quinoa a zdraví jdou ruku v ruce, a proto je tím, co jedí vegani.

Quinoa pomáhá při protikvasinkové dietě. S tou se pojí odstranění řady potíží a nevolností, např. – chronická rýma, zahlenění, kožní a trávicí problémy, bolesti břicha, nadýmání, akné, padání vlasů, lupy, oslabení imunity, záněty, vaginální obtíže, či deprese.

Její zrnka jsou naplněna komplexními sacharidy a bílkovinami (kvalitativně i kvantitativně), čímž se quinoa pro vegany dostává na první z pomyslných vítězných stupňů. Měl-li by totiž vegan jmenovat tři hlavní a nejdůležitější složky svého jídelníčku, bude merlík čilský bezpochyby mezi první trojkou. Vegan dokáže otázku, co je quinoa, zodpovědět s až akademickou přesností.

Kromě již jmenovaných důležitých stavebních látek je quinoa existující zásobárnou vápníku, hořčíku, železa, zinku, mědi, vitamínů B, C a E a beta karotenu, čímž u vegana quinoa vyhrává na celé čáře. Quinoa nenechává nikoho na pochybách, že je áčkovým týmem složeným ze špičkových vitamínů a minerálů pro vegany.

Quinou nemůže žádný uvědomělý vegan záměrně opomíjet. Do jeho jídelníčku patří v rozličných formách, podobách a receptech.

Obsahuje minimum tuků, z nichž je celých 70 % polynenasycených mastných kyselin, což ocení nejeden strávník toužící zbavit se přebytečných kilogramů. Vláknina zasytí a vyčistí střeva a bílkovina nakrmí svalovou hmotu. Z hlediska redukční diety značka ideál. Navíce je zcela gluten free, čili bez lepku.

Výživové hodnoty

Quinoa má své nesporné klady v podobě kvalitních živin. Zastoupení sacharidů, tuků a bílkovin je nutričně velmi příznivé a ani vláknina nezůstává pozadu. V zahraničí už ji ordinují i pacientům v nemocnici, tudíž rostlinná nemocniční strava už není jenom veganským snem.

Quinoa 100 g
Energie 1558 kJ370 kcal
Tuky5,8 g
Sacharidy 65 g
Z toho cukry9,9 g
Vláknina2,4 g
Bílkoviny14 g

Své o tom vědí jak vegani, tak sportovně založení jedinci, kterým záleží na vyváženém a živinově pestrém složení stravy. U jakosti potravin vše začíná i končí.

Quinoa pro veganské sportovce představuje velmi zajímavou kombinaci kvalitního zdroje energie, stavebních látek a dalších nutričně hodnotných živin.

Michal Richter, výživový specialista

Kde se quinoa vzala?

Ačkoli je quinoa v našich zeměpisných šířkách relativně novým pojmem, v oblastech jižní Ameriky má několikatisíciletou tradici. Staří Inkové pěli na quinou chvalozpěvy a ne nadarmo ji nazvali matkou všech zrn.

Po objevení Ameriky se tamní obyvatelé seznámili s dovezenými obilovinami z Evropy, avšak na quinou nezanevřeli. Právě naopak. Pro quinou našli využití i ve sféře ryze tekuté. Quinoa je jednou ze surovin, z níž se vyrábí alkoholický nápoj zvaný chicha (vysloveno číča).

Fermentovaný zkvašený mok má v latinské Americe velkou tradici, zejména v regionech And a Amazonie. Pálenka ze semen quinoy je v našich končinách obtížněji sehnatelná. Klasické jihoamerické chicherie (nalévány) čepující chichu mají své zastoupení většinou jen za velkou louží.

Quinou lze připravovat na sladko k snídani jako kaši s kokosem, oříšky a přírodním sladidlem stévie.

V našem podnebném pásu quinou pěstuje hrstka evropských zemí, tuzemská produkce zatím pokulhává. Přestože je quinoa synonymem a symbolem zdravé stravy a její popularita narůstá do obřích rozměrů.

Její užití v kuchyni je splněným snem kdejakého hravého kuchaře. Na plotně si lze s quinoou kulinářsky vyhrát a využít ji jako zdravou snídani v podobě sladké kaše z quinoy, coby plněná rajčata k obědu, k večeři v podobě hutného i chutného quinoa salátu i jako quinou na sladko coby závěrečný dezert s oříšky a lesním ovocem.

Quinoa příprava

Quinoa je za všech okolností rychle hotová. Ze zralých semen se mele mouka k výrobě placek, bramboráků, kaše, či zahušťování polévek. Dá se zpracovat do kuliček, nádivek, dá se konzumovat i jako příloha stejně jako těstoviny a rýže. Zrnka nejsou to jediné, co ze sebe quinoa nabízí. Čerstvé listy quinoy jsou výborným doplňkem salátů.

Jak se vaří quinoa? Quinou se vyplatí před vařením namočit do studené vody na cca 5 až 10 minut. voda rozpustí případnou hořkost z obalu zrníček a zjemní chuť. Po uplynutí namáčení nezapomenout vodu slít a vařit vždy v nové čisté vodě nebo v zeleninovém vývaru. Po krátkém povaření quinou ještě na pár minut odstavit a nechat dojít na „al dente“.

TIP: Podobně jako quinoa se vaří také čirok, který patří mezi nejpěstovanější obilniny na světě.

Quinoa má při vaření jednu nepřekonatelnou výhodu, že lze upravovat výsledný pokrm dle barev. Zrnka quinoy mohou totiž být jak klasicky bílá, tak červená i černá. Esteticky smýšlející lidé si mohou dopředu vybrat barevné kombinace a dle zamýšleného výsledku volit druhy zeleniny.

Jediné, co by se quinoe dalo vytknout je poměrně vyšší cena v poměru k ostatním obilovinám. Ovšem zdravé přínosy veškeré výdaje navíc převáží.

Quinoa recepty

Recepty s quinoou neboli recepty z quinoy jsou jednoduché a rychlé. Postup, jak správně uvařit quinou, byl popsán výše, což pomůže přípravě quinoa receptu zapečená quinoa se zeleninou a bylinkami. Suroviny:

Zapečená quinoa se zeleninou a bylinkami.
  • 100 g quinoy
  • 80 g kukuřiček
  • 2 lžíce rostlinného margarínu
  • 1 nakrájená červená cibule
  • 1 nakrájená mrkev
  • 1 nakrájená cuketa
  • 2 prolisované stroužky česneku
  • 2 lžíce slunečnicových semen
  • 3 lžíce nakrájených míchaných bylinek
  • 2 lžíce strouhanky
  • Violife mozzarella
  • sůl a pepř

Quinou po namočení krátce povaříme a pak z ní slijeme nadbytečnou tekutinu. Zapékací místu mírně vytřeme olejem. Kukuřičky podélně rozpůlíme. Na hluboké pánvi rozehřejeme margarín a za stálého míchání na něm opečeme doměkka cibuli (2 minuty). Přidáme mrkev, cuketu, česnek a kukuřičky a opékáme je 5 minut.

Quinou promícháme se slunečnicovými semeny a bylinkami a vmícháme do směsi na pánvi. Přidáme polovinu mozzarelly, sůl a pepř a zamícháme. Směs upravíme do zapékací nádoby. Povrch posypeme strouhankou a zbývající mozzarellou. Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů 25 – 30 minut.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang