Příští Veggie Náplavka bude na konci srpna, říká Linda Maruščáková z Vegan fighter a CVA

Rozhovory

1. 5. proběhla v Praze největší česká veganská akce, Veggie Náplavka Summer. Zúčastnilo se jí kolem deseti tisíc lidí, kteří ochutnávali čistě veganská jídla z desítek stánků předních českých vegan restaurací a prodejen veganských potravin.

Akci pořádaly organizace Vegan Fighter a Česká veganska asociace. Přinášíme vám rozhovor s její hlavní organizátorkou Lindou Maruščákovou.

Linda je vegankou bezmála 20 let, věnuje se thajskému boxu, a den před Veggie Náplavkou zvládla ještě v tomto náročném bojovém sportu zápas – a vítězný.

Je 14 dnů po Veggie Náplavce Summer, dá se tahle akce už z pohledu organizátorů nějak zhodnotit? Jaký byl třeba zájem návštěvníků oproti prvnímu ročníku a v čem byla tato Veggie Náplavka jiná než ta úvodní?

My jsme moc spokojeni! Podle odhadů dorazilo kolem deseti tisíc návštěvníků a návštěvnic, což je ještě o několik tisíc víc než loni. A to je pro nás hlavní měřítko úspěchu a spokojenosti – jsme rádi, pokud naše akce lidi inspirují ke zvířatům ohleduplné a zdravé stravě, k tomu, jak je veganství chutné, výživné a nápadité.

Děkujeme všem za podporu naší činnosti, díky ní a akcím jako Veggie Náplavka pro vás už teď můžeme chystat další akce a překvapení do budoucna.

A velmi ráda bych poděkovala taky všem Vegan Fighter Crew, bez kterých by tahle skvělá akce neproběhla!

Příští Veggie Náplavka je naplánována na konec srpna.
Příští Veggie Náplavka je naplánována na konec srpna.

Jaký je vůbec cíl Veggie Náplavky a Veggie Vánoc, které už několik let pořádáte?

Pomoc zvířatům. Pro nás, organizátory, je veganství v první řadě cesta, jak se nepodílet na utrpení zvířat, která lidé zbytečně nechávají špatně žít a krutě zabíjet. A jak pozitivním příkladem inspirovat k tomu, že můžeme žít gurmánsky, klidně a požitkářsky, a přitom neubližovat velmi vnímavým, sociálním a inteligentním tvorům, kterými zvířata jednoznačně jsou.

Pozitivní dopady na planetu a zdraví jsou další samozřejmou součástí veganství.

Jsme rádi, že dnes už potvrzují nejen dlouhodobí vegané a veganky, ale i nutriční studie prestižních zdravotnických organizací a výsledky vegan sportovců a sportovkyň, že rostlinná strava je navíc v mnoha ohledech zdravější.

Zkrátka, konvenční přístup ke stravování, kdy se lidé nezajímali o to, jak jim může jídlo zdravotně neprospívat nebo koho mají na talíři, začíná být už mrtvý. A my jsme rádi, že můžeme tolika lidem přinášet příklady toho, čím ho nahradit a jak díky němu žít spokojeněji.

Je něco, co byste chtěli do budoucna na Veggie Náplavce nějak zásadněji zlepšit?

Je několik věcí, o kterých intenzivně přemýšlíme. Jednou z nich je to, jak motivovat návštěvníky více k minimalizaci odpadu. Většina prodejců nabízí kompostovatelné nádobí, a je pak velká škoda vidět ho ve směsném odpadu nebo plastech. Tak toto jsme si předsevzali vylepšit v dalším ročníku – a děkujeme všem už teď za spolupráci.

Veggie Náplavka je čistě veganská a jsou na ní desítky stánků – i na tom je vidět obrovský rozvoj, který veganská gastronomie zažívá. Co jsou z vašeho pohledu takové největší taháky, se kterými se mohli návštěvníci setkat?

Hodně lidí přišlo s cílem ochutnat co nejširší spektrum veganských pokrmů a potravin a to jim Veggie Náplavka nabídla v míře více jak hojné.

Co se týče cíleného zájmu, tak pokud jako určité kritérium vezmeme neoblíbené fronty, pak myslím, že jednoznačným vítězem byli téměř všichni – konkrétně pak třeba tento rok veganské domácí italské zmrzliny, které představil v Itálii “vystudovaný” pan zmrzlinář. Pak klasicky burgery, které jsou rok od roku “masitěji” chutnající i vypadající a u několika z nich na Veggie Náplavce byli návštěvníci už skutečně na pochybách.

O třetí místo místo by se asi dělily veganské “vaječné” chlebíčky a pak všechny raw sladké dortíčky a vynikající smoothies. Návštěvníci také mohli ochutnávat jídla vegan restaurací oceněných v anketě Vegan restaurace roku, kterou organizujeme, např. pražského Plevelu.

Všichni účinkující jsou vegetariáni nebo vegani.
Všichni účinkující jsou vegetariáni nebo vegani.

Jak významnou roli na celé akci hraje doprovodný program – workshopy, exhibice, food shows apod.? Podle jakého klíče se vybírají?

Hlavním klíčem je vedle zajímavého obsahu vždy i to, aby všichni vystupující byli veggies – tzn. vegani nebo vegetariáni, to je pro nás velmi důležité. Vystupující jsou podle nás totiž skvělým příkladem toho, jak veganství a vegetariánství prakticky funguje pro všechny druhy sportů, které představujeme, i další oblasti jako tanec, odborné workshopy, živé food shows nebo hudba.

Letos jsme přivítali třeba našeho nejúspěšnějšího flyboardistu Petra Civína, který předvedl úžasná salta nad Vltavou i na ní, energií nabitou hodinku salsy Terezy Kaucké nebo jako už klasicky fightery a fighterky z našeho projektu Vegan Fighter, mezi nimiž jsou mistři a mistryně světa i ČR (najdete na bojujemezazvirata.cz).

O hudbu, dětský koutek a trénink s dětmi se starali veggie DJs, dětská psycholožka Klára Votavová a Vladimír Fuťák na tréninku s nejmenšími.

Veggie Náplavka je neoddělitelně spjatá i se sportem a propagací veganství od špičkových i amatérských sportovců. Stává se i tak, že se setkáváte s argumenty typu „mně by bez masa chyběla síla a bílkoviny” a podobnými stereotypy? Ty sama si den před Veggie Náplavkou vyhrála svůj další zápas v thaiboxu, takže o přínosnosti vegan stravy asi nepochybuješ…

Ano, to byl trochu kuriózní zápas, vyřizovat ještě chvíli před nástupem do ringu dotazy, jestli si mají prodejci dovézt na stánky závaží nebo kolíky.

Samozřejmě, i sportovců a sportovkyň, kterým evidentně už podle jejich svalnatého vzezření bílkoviny chybět fyzikálně ani nemohou, se lidé ptají. To je ale normální a vyplývá to z toho, že mnoho lidí stále ještě vegany ve svém okolí ve větším počtu nezná, a celkově z malé informovanosti.

Myslím, že všichni jsme na to už zvyklí a snažíme se míru informovanosti zvedat trpělivými odpověďmi o tom, kde bereme bílkoviny.

A na závěr věc, která bude asi všechny hodně zajímat – jak to vypadá s dalším pokračováním této akce?

Mám skvělou zprávu, kterou mohu oficiálně už prozradit: Mnoho lidí se nás ptalo, jestli můžeme akci letos ještě zopakovat. Tak se letos dočkáme ještě jednoho dílu Veggie Náplavky!

Máme už i datum – 28. 8. – a tentokrát budeme slavit na největším českém svátku ohleduplného a zdravého stravování v námořnickém stylu. Tak si rezervujte poslední srpnovou neděli a připravte se na další pražskou vegan beach party. My už se teď moc těšíme!

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang