Bezový sirup

Veganské recepty

Sirup z černého bezu je účinný přírodní prostředek, který se po staletí používá k léčbě nejrůznějších onemocnění. Naše prababičky jej používaly k léčbě nachlazení, chřipky a dalších onemocnění. Je bohatý na vitaminy, antioxidanty a má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Příznivých účinků sirupu z květů černého bezu je celá řada. Je bohatý na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle. Má také vysoký obsah vitaminů A, B a C, které mohou pomoci posílit imunitní systém a zlepšit celkové zdraví.

Sirup z černého bezu obsahuje také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět a bojovat proti infekcím.

Přestože je sirup z černého bezu pro většinu lidí obecně bezpečný, je důležité se před jeho užíváním poradit se zdravotníkem. Lidé, kteří jsou alergičtí na rostliny z rodu Sambucus, jako je bez černý, by se mu měli vyhnout.

Těhotné a kojící ženy by se také měly vyvarovat užívání sirupu z černého bezu, pokud jim to nedoporučí zdravotník.

TIP: Vyzkoušet můžete také sirup z granátového jablka.

Květ černého bezu nebo bezinková šťáva z plodů?

Ať už použijete kteroukoli z těchto výchozích surovin, vždy dostanete vitamíny nabušený nápoj. Kromě barvy výsledného nápoje je také rozdíl v přípravě. Zatímco z květů dostanete světle žlutou tekutinu, pokud použijete zralé bezinky, výsledná šťáva bude tmavě červená až fialová.

Bezový květ

Pokud se rozhodnete pro zpracování bezového květu, vězte, že šťávu nebo sirup můžete připravit i bez vaření. Květy jsou jedlé a doporučujeme je sbírat 2-3 dny po dešti, kdy je z nich smytý prach, ale zároveň už dost nového pylu, který dává šťávě a sirupu chuť.

Šťáva z černého bezu

Plně vyzrálý černý bez je doslova vitamínovou bombou, která má příznivý vliv hlavně na imunitu člověka. Působí antiskleroticky a regeneruje jaterní buňky. Pozor, syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Po tepelném zpracování však tyto negativní účinky vymizí.

Bezinky dozrávají koncem srpna, jejich šťáva je bohatá na minerální látky a skvěle se hodí na čištění krve. Obsahuje vitamín C, provitamín A (betakaroten), stopové prvky (selen a zinek) a hodně barviv (antokyanů). Dále je to cukr, kyselina jablečná třísloviny, pektiny, vitamíny skupiny B a vápník.

Když po dobu 2–3 týdnů denně vypijete sklenici šťávy, zlepšíte zásobování krve kyslíkem a zvýšíte obranyschopnost svého organismu. Budete se cítit výkonnější, více fit a plní energie.

TIP: Dalším živinami nabitým nápojem je fermentovaný čaj kombucha.

Do sirupu používejte bio citróny.

Domácí bezový sirup – recept

Až půjdete na jaře na procházku, vezměte si s sebou košíček a natrhejte bíle kvetoucí bezová květenství. Poté si z nich připravte lahodný bezový sirup. Z následujícího množství připravíte asi 3 litry sirupu.

Ingredience na domácí bezový sirup

 • 40 ks květů černého bezu
 • 80 g kyselina citronová
 • 3 citrony v bio kvalitě
 • 2 kg cukr krupice (klidně i třtinový)
 • Asi 3 litry vody

Domácí bezový sirup – postup

 1. Převařte vodu, nasypte do ní kyselinu citronovou a nechte ji zchladnout.
 2. Květy jen lehce omyjte ve studené vodě, zbavte nejdelších stonků a vložte do vody s kyselinou citronovou a přidejte na kolečka nakrájený citron. Pokud nemáte bio citron, zbavte jej slupky a bílé hořké části. Květy by měly být zcela ponořeny.
 3. Zakryjte utěrkou a dejte louhovat na 24 hodin.
 4. Přeceďte přes cedník vyložený gázou do hrnce a přidejte cukr. mělo by ho být stejně jako tekutiny, tedy na jeden litr asi jedno kilo cukru.
 5. Zahřejte a míchejte, dokud se cukr nerozpustí.
 6. Horký nálev nalijte do připravených sklenic (nejlépe sterilizovaných, například v troubě), uzavřete víkem a obraťte dnem vzhůru a nechejte vychladnout.
 7. Neotevřený sirup vydrží na chladnějším místě až jeden rok.
 8. Pokud takto nekonzervujeme, je určený ke spotřebě ihned.

TIP: Šťávu z bezu můžete servírovat třeba k rebarborovému koláči nebo si k ní můžete připravit muffiny s čokoládou.

Bezová šťáva za studena – recept

Na rozdíl od předchozího receptu, tento postup nevyžaduje zahřívání směsi a vše se louhuje za studena. Na litr šťávy potřebujete asi 10-20 květenství.

Ingredience na bezovou šťávu za studena

 • 10-20 květenství černého bezu
 • 1 litr studené, převařené vody
 • 1 kg cukru
 • 2 citrony
 • Kyselina citronová 30 g
 • Konzervační pomůcka nebo rum (nepovinné)

Bezová šťáva za studena – postup

 1. Z květenství otrhejte stopky a květy dejte do nádoby, kde se budou louhovat.
 2. Studenou převařenou vodou přelijte květy tak, aby byly zatopené. Zaznamenejte si, kolik litrů vody přiléváte.
 3. Přidejte kyselinu citronovou (v poměru 30 g/litr) a na kolečka nakrájené citróny zbavené semínek. Citróny používejte nejlépe ty s tenkou kůrou a v bio kvalitě, jinak oloupané a zbavené bílé dužniny. Další možností je citrony vymačkat a přidat pouze jejich šťávu.
 4. Vše důkladně promíchejte a nechte do druhého dne louhovat.
 5. Přes plátýnko oddělte výluh od květů a přidejte cukr (1 kg/1 litr). Ze začátku jde rozmíchávání snadno, ale jak se roztok stává nasyceným, jde to stále hůř a hůř.
 6. Šťávu přelijte do čistých lahví a do hrdla (na hladinu sirupu) nasypte maličko konzervační pomůcky, nebo tam nalijte trochu alkoholu (rum, slivovice) a zazátkujte.
 7. Takto připravená šťáva vám bezpečně vydrží do další sezóny. Děláte-li ji v malém množství a nehodláte ji déle skladovat, můžete poslední krok vynechat.
Bezový sirup je také skvělý jedlý dárek pro přátele a rodinu.

Bezinkový sirup z plodů bezu černého – recept

Na rozdíl od sirupů z bezových květů, u zpracování plodů černého bezu se neobejdete bez důkladného vaření, protože plody samotné jsou jedovaté. Jedovatost se ale převařením vytratí. Plody sbírejte nejlépe nůžkami a na jejich otrhání ze stopek použijte rukavice.

Ingredience na bezinkový sirup z plodů

 • 1 kg plodů bezu (bez stopek)
 • 800 g cukru (může být i třtinový)
 • 10 g kyseliny citronové (nebo šťáva ze tří citrónů)
 • 1 litr vody

Bezinkový sirup z plodů – postup

 1. Bobule řádně propláchněte a otrhejte ze stopek, nejlépe vám to půjde vidličkou a doporučujeme si vzít rukavice, bezinková šťáva velice agresivně barví. Na sirup použijte pouze zralé plody, ty nezralé (růžové a zelené) vyřaďte.
 2. Omyté a vytříděné bobule dejte do hrnce a zalijte vodou, tak aby byly ponořené. Přiveďte k varu a nechte minimálně 15 minut probublávat.
 3. Směs propasírujte přes sítko, zbytky plodů vyhoďte a tekutinu vraťte do hrnce. Přidejte cukr a kyselinu citrónovou.
 4. Míchejte a vařte dalších 15 minut, dokud se cukr nerozpustí a sirup nezhoustne.
 5. Sirup nechte mírně zchladit a přelijte do lahví. Skladujte v temnu a chladu.

Bezinková šťáva z plodů – recept

Bezinkovou šťávu nemusíte pouze pít, ale můžete s ní ochutit ranní jogurt s müsli, vanilkovou zmrzlinu, nebo do ní kápnout trochu alkoholu a podávat jako lahodný likér.

Ingredience na bezinkovou šťávu z plodů

 • 1 kg dobře vyzrálých bobulí bezinek
 • 2 litry vody
 • 700 g cukru
 • 1 lžička kyseliny citronové

Bezinková šťáva z plodů – postup

 1. Bobule opláchněte a dejte do hrnce. Podlijte vodou a rozvařte. Je důležité je nechat provařit alespoň 20 minut.
 2. Propasírujte, do šťávy přidejte cukr a kyselinu citronovou a ještě povařte.
 3. Vařící šťávu nalijte do čistých lahví, uzavřete a obraťte dnem dolů, aby se víčka sterilizovala. Připravenou tekutinu plňte až po okraj nádoby, aby se nevytvořila na šťávě plíseň.
 4. Nechte vychladnout a uchovávejte v chladu. Pokud do šťávy přidáte alkohol, například rum, získáte výborný bezinkový likér.
Bezinková šťáva má nádhernou barvu, která vynikne v limonádách a koktejlech.

Sirup z bezinek – recept

Tento sirup z bezinek si můžete vychutnat s kostkami ledu v osvěžující limonádě, nebo s kapkou alkoholu a vytvořit tak netradiční koktejl.

Ingredience na sirup z bezinek

 • 1 kg plodů černého bezu
 • 700 g třtinového cukru
 • 1 lžička mleté skořice
 • Šťáva ze 3 citrónů

Sirup z bezinek – postup

 1. Bezinky propláchněte a pomocí vidličky je otrhejte ze stopek. Vložte je do hrnce a zalijte studenou vodou, aby byly potopené.
 2. Přiveďte k varu a nechte pomalu dusit minimálně 20 minut. Přeceďte přes sítko, šťávu nalijte do hrnce a přidejte hnědý cukr, skořici a šťávu ze 3 citrónů.
 3. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nechte mírně zchladit a plňte do vyvařených lahví. Uchovávejte v ledničce.

Bezinková šťáva – recept

Tuto bezinkovou šťávu přidávejte v zimních měsících každý den do čaje a nachlazení se vám bude vyhýbat. Následující recept je na asi 20 litrů šťávy.

Ingredience na bezinkovou šťávu

 • 5 kg plodů bezu
 • 2 litry vody,
 • 2,5 kg třtinového cukru
 • 1 vanilkový lusk nebo 5ks vanilkového cukru
 • 2 lžičky mleté skořice
 • 10 ks hřebíčku
 • 5 ks kardamomu
 • Šťáva z 10 citrónů nebo 2 lžíce kyseliny citrónové

Bezinková šťáva – postup

 1. Všechny ingredience (kromě citrónové šťávy) dejte do hrnce a vařte alespoň 20 minut.
 2. Poté nechte zchladit, rozmixujte a přeceďte přes plátěný hadřík. Přidejte šťávu z citronů nebo 2 polévkové lžíce kyseliny citronové.
 3. Sirup naplňte do lahví a sterilujte 20 minut při 80 stupních.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang