Pryč s kvasinkami – protikvasinková a protiplísňová dieta

Zdraví

Chronická rýma, zahlenění, kožní a trávicí problémy, povlak na jazyku, bolesti břicha, nadýmání, akné, padání vlasů, tvorba lupů, oslabení imunity, tvorba zánětů, vaginální obtíže, apatie, deprese – všechny tyto zdravotní problémy mohou být způsobeny kvasinkami. Protikvasinková dieta omezující cukry a škroby může být vítaným pomocníkem na cestě k uzdravení. Jak vypadá protikvasinková dieta?

Shrnutí obsahu

Kvasinky se běžně vyskytují v lidském střevě v malém množství. Pokud se jejich počet příliš rozroste, může to vést k různým zdravotním problémům.

Protikvasinková dieta vylučuje z jídelníčku cukry a rafinované sacharidy, bílé pečivo, těstoviny, bílou rýži, droždí nebo alkohol.

Při protikvasinkové dietě se doporučuje konzumovat listovou zeleninu, brokolici, květák, cuketu, zelí, okurky nebo jogurty.

Mnoho zdravotních potíží může být způsobeno houbami candida albicans neboli kvasinkami, které většina lékařů nediagnostikuje nebo jim nepřikládá význam. Avšak jejich skryté a dlouhodobé působení může vyvolávat řadu vleklých potíží. Jak se jich zbavit?

Protikvasinková dieta – co to je a jak funguje?

Protikvasinková dieta je stravovací režim, jehož cílem je regulovat množství kvasinek v těle, zvláště kvasinky rodu Candida albicans. Candida se běžně vyskytuje v lidském organismu, avšak při přemnožení může způsobovat různé zdravotní potíže.

Základní principy protikvasinkové diety:

 • Omezit nebo eliminovat potraviny, které podporují růst kvasinek
  • Kvasinky: pivo, víno, kvašené potraviny (kysané zelí, kimchi), sýry s plísní.
  • Cukry a rafinované sacharidy: sladkosti, bílá mouka, bílé pečivo, sladké nápoje.
  • Ovoce: některé druhy ovoce s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, hrozny a fíky.
 • Zvýraznit potraviny, které podporují zdravou střevní mikroflóru
  • Zelenina: brokolice, kapusta, chřest, česnek, cibule.
  • Kvalitní bílkoviny: maso, ryby, vejce, luštěniny.
  • Zdravé tuky: olivový olej, avokádo, ořechy.
  • Fermentované potraviny s probiotiky: kefír, jogurt, kysané zelí (bez kvasinek).
 • Dieta by měla být doprovázena dalšími opatřeními jako je léčba kvasinkové infekce (pokud je diagnostikována), podpora imunitního systému a snižování stresu.

Protikvasinková dieta není univerzální řešení. Vhodnost a délku trvání je nutné konzultovat s lékařem.

Potraviny, které jsou vhodné při protikvasinkové dietě

Protikvasinková dieta může být účinným nástrojem pro zlepšení zdraví a pohody u lidí s přemnožením kvasinek. Je však důležité dodržovat dietu správně. Jaké potraviny se doporučují při protikvasinkové dietě?

 • jakákoliv čerstvá nebo vařená zelenina, čerstvé zeleninové saláty, při vaření zeleniny je dobré šetrné dušení nebo vaření v páře, aby se zachovalo maximum vitamínů a minerálů, nevhodné je smažení
 • místo brambor například topinambury, místo bílé rýže pohanka, jáhly nebo quinoa
 • zelí a kysané zelí (největší nepřítel kvasinek), cibule, česnek, zázvor, křen
 • ořechy a semínka, ideální je používat také čerstvý či strouhaný kokos
 • jogurty s probiotickými kulturami, probiotika obecně, psyllium, vláknina
 • ovoce jen kyselé – grepy, citrony, pomeranče, kyselá jablka
 • nápoje bez cukru, čaj maté, lapacho, zelené čaje
 • zvýšený příjem minerálních látek
 • používání přírodních doplňků stravy jako aloe, goji, noni, extrakt z česneku, chlorella, ječmen, spirulina   
 • je vhodné podpořit zdraví jater například extraktem z bylinky ostropestřec mariánský  
 • vhodné jsou také extrakt z grepu, oreganový olej, koloidní stříbro
 • bylinky s antiseptickým účinkem, oregano, rozmarýn, meduňka

Přísně se zakazuje konzumace cukrů, škrobů a dalších nezdravých potravin, které v organismu působí kyselinotvorně. Čerstvá zelenina a čerstvé zeleninové šťávy naopak působí zásadotvorně.

Při protikvasinkové dietě je však zakázána i většina ovoce, byť čerstvého, protože ovoce přirozeně obsahuje jednoduché cukry, tedy opět výživu pro kvasinky. Kromě vyjmenovaných potravin je tak při protikvasinkové dietě naprosté tabu i sladké ovoce jako banány, sladké, mandarinky, hrozny, broskve a jakékoliv konzervované či zpracovávané výrobky z nich.

Při protikvasinkové dietě prospějí rovněž očisty jednotlivých orgánů, nejlépe postupně. Začít by se mělo od jater a ledvin.

Dostatečný přísun syrové zeleniny může pomoci ochránit organismus před přemnožením kvasinek.
Dostatečný přísun syrové zeleniny může pomoci ochránit organismus před přemnožením kvasinek.

Jídelníček při protikvasinkové dietě

Začít den lze bylinkovým čajem, vodou s jablečným octem, která skvěle nastartuje metabolismus, dodá energii a reguluje kyselé prostředí v organismu. Lze také pít čerstvou mrkvovou šťávou z odšťavňovače. Pak přijde vhod například kukuřičná nebo jáhlová kaše nebo některý z různorodých receptů s tempehem, například miska jáhel s tempehem a kysaným zelím.

K obědu je možné si dát salát – například z listového salátu, červené řepy, rajčat, mrkve a troškou cibule nebo pórku. Zálivku lze vytvořit z rozmixovaných ořechů s olivovým olejem nebo zálivku z jogurtu s živými bifidus kulturami (u sojových jogurtů mají živé kultury jen Sojade jogurty, ostatní jogurty mívají kultury pasterizované). Jako přílohu lze zvolit pohanku nebo quinou s mořskými řasami, ochucenou troškou česneku nebo křenu.

Během dne je vhodné pít čaj lapacho či maté, zelené či bylinkové čaje nebo minerální vody. K večeři se pak naskýtá možnost pečené zeleniny, jako jsou třeba celerové řízečky nebo pečená dýně s kukuřičnou kaší a houbami shitake.

Variant je spousta a i kdybychom nesplnili veškerá kritéria protikvasinkové diety, důležité je, že kvasinky eliminujeme a jejich působení omezíme na rozumnou míru. Z organismu je není možné nijak vypudit, výrazně však můžeme snížit jejich počet a uvidíme sami, že našemu zdraví to jen a jen prospěje.

Zelený čaj preventivně působí proti přemnožení kvasinek.
Zelený čaj preventivně působí proti přemnožení kvasinek.

Protikvasinková dieta – čemu se vyhýbat

Protikvasinková dieta je stravovací plán navržený s cílem omezit přemnožení kvasinek v těle. Zaměřuje se na snížení příjmu potravin, které kvasinky živí a podporují jejich růst, a to zejména:

 • Cukry a sladidla: Bílý cukr, hnědý cukr, med, javorový sirup, agáve sirup, umělá sladidla
 • Rafinované sacharidy: Bílé pečivo, těstoviny, bílá rýže, cereálie s vysokým obsahem cukru
 • Kvasnice a plesnivé sýry: Droždí, chlebové kvasnice, kvašené potraviny, plísňové sýry
 • Alkohol: Víno, pivo, lihoviny
 • Ovoce s vysokým obsahem cukru: Hrozny, banány, mango, ananas, sušené ovoce
 • Uzeniny a zpracované maso: Slanina, klobásy, šunka, konzervy

Protikvasinková dieta vytváří pro kvasinky nepříznivé prostředí tím, že jim odebírá jejich hlavní zdroj potravy – cukry a rafinované sacharidy. Zároveň podporuje růst prospěšných bakterií, které kvasinky přirozeně konkurují. Díky tomu se kvasinky začnou samovolně vytrácet a jejich počet se tak dostane do normálu.

Jak funguje protikvasinková dieta?

Protikvasinková dieta funguje na principu omezení potravin, které kvasinky v našem těle živí a podporují jejich růst, a naopak podporuje konzumaci potravin, které kvasinky nemají rády a brání jejich růstu.

Kvasinky, jako je Candida albicans, se běžně vyskytují v lidském střevě v malém množství. Pokud se však jejich počet neúměrně rozroste, může to vést k různým zdravotním problémům, tzv. kandidóze.

Hlavním zdrojem potravy pro kvasinky jsou cukry a rafinované sacharidy. Proto je protikvasinková dieta vylučuje z jídelníčku. Díky upravenému stravovacímu plánu se kvasinky ocitnou v nepříznivém prostředí, kde jim chybí hlavní zdroj potravy. Zároveň roste počet prospěšných bakterií, které s kvasinkami přirozeně konkurují. To vede k postupnému úbytku kvasinek a jejich počet se tak dostane do normálu.

Tipy pro dodržování protikvasinkové diety:

 • Začít pomalu a postupně zavádět změny do svého jídelníčku.
 • Číst etikety potravin a vyhýbat se skrytým cukrům a aditivům.
 • Vařit si doma z čerstvých a kvalitních surovin.
 • Pít dostatek vody.
 • Doplnit stravu probiotiky.
 • Být trpělivý a vytrvalý.

V případě potřeby se doporučuje se poradit s lékařem nebo dietologem.

O kvasinkách

Neléčené kvasinky mohou přerůst až do závažných onemocnění a dokonce přispívat ke vzniku rakoviny. Kvasinky jsou totiž plísně a produkují látky, jež jsou pro tělo toxické a mohou působit rakovinotvorně.

Kvasinky jsou mikroorganismy, které má ve střevech v malém množství každý z nás. Problém však nastává, dojde-li k jejich přemnožení jak ve střevech, tak v ústech nebo pohlavních orgánech. Mylně se však domníváme, že kvasinkové infekce nás prostě „postihly“, že jsme je někde chytili – není to tak!

Kvasinky se přemnoží hlavně po používání antibiotik a důsledkem nevyvážené, nesprávně sestavené stravy s přemírou cukrů a škrobů. Přemnožení kvasinek způsobuje kandidózu nebo mykózy, s nimiž má zkušenost spousta žen a často bezradně vzdává boj s neustále se vracejícími záněty. Řešení je přitom velmi jednoduché – na určitý čas změnit jídelníček.

Kvasinky mají rády to nezdravé, co máme rádi i my- cukr a škrobové potraviny (brambory, pečivo, těstoviny a veškeré potraviny z pšenice a dalších obilnin s obsahem škrobů), konzervované přislazované ovoce, sladkosti ve všech podobách, bílou mouku, bílou rýži, alkohol, kávu, černý čaj a jakékoliv slazené čaje, limonády a další nezdravé nápoje.

I díky působení kvasinek máme při takové stravě stále chuť na další a další sladkosti, sladíme při každé příležitosti a hojně používáme právě potraviny s obsahem škrobu, který chutná kvasinkám. Je to jako začarovaný kruh, který nás nutí stále dokola používat tyto potraviny, a chuť na čerstvé saláty, zeleninu, neškrobové obilniny (pohanku, jáhly, quinou) je něčím, co je nám pak velmi vzdálené.

Naopak, uděláme-li ten krok a přeorientujeme-li se na čerstvé potraviny a bezlepkové, celozrnné obilniny, čerstvé saláty a syrové ovoce, neslazené čaje a zdravé potraviny, automaticky se zase snižuje chuť na sladké a nezdravé.

Kvasinky jsou skrytý nepřítel a jejich přítomnost vypovídá o stavu naší trávicí soustavy a potažmo celého organismu. Ne nadarmo jsou populární potraviny s obsahem živých kultur bifidus a laktobacilus, protože stav našeho organismu stojí a padá se stavem našich střev.

Kdo nejí syrovou zeleninu a ovoce, bezlepkové obiloviny, neomezuje příjem sladkostí, a navíc ve větším konzumuje alkohol, případně se opakovaně léčí antibiotiky, může mít problém. Kvasinky slouží jako indikátor toho, že něco je špatně a je nejvyšší čas s tím něco dělat.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang