Melounová zmrzlina – recepty

Veganské recepty

Zmrzlina je jedním z nejoblíbenějších dezertů na světě. Díky své ledové struktuře a sladké chuti je oblíbená u lidí všech věkových kategorií. Historie zmrzliny je dlouhá a pestrá, různé kultury si v průběhu staletí vytvářely vlastní verze této pochoutky. Od jednoduchých ovocných dření až po dekadentní italské gelato – zmrzlina ušla dlouhou cestu a nejeví žádné známky zpomalení.

Předpokládá se, že první zmrzlina vznikla v Číně kolem roku 200 př. n. l. Jednalo se o jednoduchý pokrm ze sněhu, mléka a rýžové mouky. Odtud se recept rozšířil do dalších částí světa a Sicílie byla jednou z prvních oblastí, kde se zmrzlina stala požitkem.

V 16. století vzniklo v Itálii gelato, druh zmrzliny z vajec, smetany a cukru. Tato zmrzlina se rychle stala oblíbeným dezertem a netrvalo dlouho a byla zavedena i v dalších částech Evropy.

Ve Spojených státech se zmrzlina poprvé objevila v koloniích na konci 17. století. Rychle se stala oblíbenou zmrzlinou otců zakladatelů a George Washington byl jejím zvláštním fanouškem. Na počátku 19. století se zmrzlina stala v USA oblíbenou pochoutkou a zmrzlinárny se objevovaly po celé zemi.

Dnes existuje nespočet druhů zmrzliny, od tradiční vanilkové a čokoládové, ovocných příchutí až po zábavné příchutě, jako je těsto na sušenky nebo cukrová vata a mezi dětmi oblíbená šmoulová.

TIP: Vyzkoušejte také citronový sorbet nebo jahodovo-melounové smoothie, které osvěží parné letní dny. Připravit lze také zmrzlinu bez laktózy.

Jak se dělá zmrzlina – zmrzlina ze zmrzlinovače

K výrobě domácí zmrzliny není potřeba speciálního vybavení, i když zmrzlinovač vám ušetří část práce i času. Důležité je, aby zmrzlina nebyla hrudkovitá a přemrzlá, ale rozplývala se v ústech. Fígl spočívá v postupném mražení a míchání zmrzlé směsi.

Postup je velmi jednoduchý. Stačí třeba jen tvaroh smíchat s cukrem nebo si připravit ovocný sorbet z vody, cukru a ovoce. Hotovou směs dáte na 15 minut zamrazit, poté ji vyndáte, znovu rozmixujete, zase zamrazíte na čtvrt hodiny, vyndáte a rozmixujete.

Velmi záleží na tom, kolik vzduchu do zmrzliny dostanete, aby byla stále ještě jemná, ale na druhou stranu se z ní nestala jen pěna. Zmrzlina by se vám neměla okamžitě rozplynout na jazyku.

V domácích podmínkách ji skladujte co nejkratší dobu, velmi nízké teploty v mrazáku totiž způsobí právě nechtěné přemrznutí a ztrátu lahodné chuti. A před podáváním zmrzlinu vyndejte alespoň na 15 minut, aby stihla povolit a šla lépe naservírovat.

Zmrzlina se nejčastěji připravuje tak, že vezmete nějakou krémovou/tekutou složku (od klasického mléka a smetany po rostlinná mléka a veganské smetany), cukr a oblíbené ochucovadlo (vanilka, čokoláda, čerstvé ovoce, koření, káva apod.) a vše společně smícháte.

Zahřejte tekutou složku a rozpusťte v ní cukr. Poté přidejte oblíbenou příchuť a nechte vychladnout a vložte do mrazáku, případně do namraženého zmrzlinovače.

Zmzlinovač výslednou směs sám míchá a zároveň chladí, tudíž získáte správnou strukturu, zatímco u ruční výroby je potřeba myslet na pravidelné mixování, aby nehrudkovatěla. Příprava zmrzliny nebo ovocného sorbetu trvá ve zmrzlinovači obvykle přibližně 30 minut.

Tipy na výrobu zmrzliny ze zmrzlinovače

 • Chladící nádobu zmrzlinovače nechávejte v mrazáku trvale, abyste ji mohli kdykoliv použít. 
 • Suroviny pro přípravu zmrzliny vkládejte do přístroje vychlazené. 
 • Hotovou zmrzlinu můžete poznat dle toho, že metličky se pohybují ztěžka. 
 • Zmrzlinu můžete na závěr posypat oříšky nebo ozdobit toppingem.
 • Zbytek zmrzliny můžete bez obav uchovávat v dobře uzavřené nádobě v mrazničce.
Melounová dieta zní lákavě, ale příliš zdravá není.

Melounová dieta

Možná už jste slyšeli o tzv. melounové dietě, kdy je základem jídelníčku pouze meloun. Při této téměř až zázračné dietě můžete zhubnout až 1 kg denně, ale bohužel vás zklameme, žádný zázrak se nekoná.

Tělo se při této dietě pouze odvodní a nehubne tuk. Bez vážnějších zdravotních rizik se doporučuje držet maximálně 3 dny, je tedy vhodná, pokud potřebujete zhubnout na poslední chvíli například do šatů.

Pro dlouhodobé držení není vhodná, protože tělo nedostává dostatek živin a má extrémně nízký kalorický příjem. Téměř vždy po jejím vysazení následuje jo-jo efekt.

Recepty z melounu

Samotná melounová dieta je příliš radikální, ale v létě je těžké melounům odolat, když na vás vykukují z každého obchodu s potravinami. Jedním ze skvělých způsobů, jak meloun připravit je samozřejmě melounová zmrzlina, na kterou vám přinášíme několik receptů a jeden bonus na konci. Pokud máte raději ledové nápoje ochutnejte domácí melounovou ledovou tříšť.

Výborná domácí zmrzlina z vodního melounu – recept

Tuto melounovou zmrzlinu prostě musíte vyzkoušet. Je rychlá a snadná, potřebujete jen 3 ingredience a 10 minut a budete na dobré cestě k tomu, abyste si vychutnali tuto osvěžující, aromatickou a zdravou pochoutku.

Použít můžete i jiné druhy rostlinných mlék, ale pozor na kokosové mléko, jeho aroma přebije chuť melounu.

Ingredience na domácí zmrzlinu z vodního melounu

 • 3 hrnky vodního melounu bez pecek, nakrájeného na kostičky
 • 1 hrnek vanilkového mandlového mléka
 • 2 lžíce cukru krystal

Domácí zmrzlina z vodního melounu – postup

 1. Kostky melounu vložte na plech vyložený pečicím papírem, nebo vložte do krabičky a dejte zmrazit.
 2. Vyjměte meloun z mrazáku a vložte jej do vysokorychlostního mixéru s mandlovým mlékem a cukrem.
 3. Mixujte, dokud se meloun nerozpadne a nevznikne hustá krémová konzistence.

Recept na zmrzlinu z melounu cantaloupe

Recept na velmi snadnou, ale úžasnou veganskou zmrzlinu ze dvou ingrediencí. Na tuto pochoutku není potřeba žádný stroj na zmrzlinu. Je také bezlepková a raw.

Ingredience na zmrzlinu z melounu cantaloupe

 • 1/4 melounu cantaloupe
 • 1 velmi zralý banán

Zmrzlina z melounu cantaloupe – recept

 1. Nakrájejte banán a meloun (odstraňte slupku a semínka) na kousky, vložte je do sáčku se zipem a dejte je přes noc zmrazit.
 2. Zmražené kousky banánu a melounu vložte do kuchyňského robotu nebo vysokorychlostního mixéru.
 3. Pulzujte nebo mixujte, dokud nebude hmota zcela hladká.
 4. Přendejte zmrzlinu do misek a ihned si ji vychutnejte.
Z melounu připravíte i osvěžující nanuky.

Veganská melounová zmrzlina -recept

Smíchejte medový meloun, banán, javorový sirup a citronovou šťávu. Výsledkem je krémová, osvěžující a sladká zmrzlina, která tak dobře chutná.

Ingredience na veganskou melounovou zmrzlinu

 • Medový meloun, zbavený slupky, oloupaný a nakrájený na kousky
 • 1 lžíce javorového sirupu nebo podle potřeby
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • 2 středně velké banány oloupané a nakrájené na plátky

Volitelně na ozdobu:

 • Mleté mandle
 • Čokoládová omáčka
 • Třešně

Veganská melounová zmrzlina

 1. Nakrájený meloun a nakrájené banány vložte do vzduchotěsné nádoby a přes noc je zmrazte.
 2. Zmražený banán a zmražené kousky melounu vložte do kuchyňského robotu a rozmixujte do hladka.
 3. Pokapejte čokoládovou polevou, posypte mletými mandlemi a posypte třešněmi.

Recept na melounovou krémovou zmrzlinu

Tato lahodná melounová zmrzlina bez mléka je ideální pro zdravé a chladivé pohoštění. Je veganská, bezlepková a její příprava je velmi snadná, není k ní potřeba žádný zmrzlinovač.

Ingredience na melounovou krémovou zmrzlinu

Varianta 1 – s kešu základem

 • 1 hrnek syrových kešu oříšků
 • 1 hrnek neslazeného mandlového mléka
 • 2 lžíce čistého javorového sirupu
 • 1/2 lžičky čistého vanilkového extraktu
 • 1 a 1/2 hrnku melounu nakrájeného na kostičky
 • Špetka soli

Varianta 2 – s kokosovým mlékem

 • 1 plechovka plnotučného kokosového mléka
 • 5 vypeckovaných datlí
 • 1/2 lžičky čistého vanilkového extraktu
 • 1 a 1/2 hrnku melounu nakrájeného na kostičky
 • Špetka soli

Melounová krémová zmrzlina – postup

 1. Varianta 1: Kešu oříšky namočte na 10 minut do horké vody, poté je slijte a přidejte do vysokorychlostního mixéru. Všechny ingredience kromě melounu rozmixujte v mixéru dohladka, dokud ve směsi nezbydou žádné kousky kešu. Přidejte meloun a znovu rozmixujte dohladka (barva bude světle růžová).
 2. Varianta 2: Všechny ingredience rozmixujte ve vysokorychlostním mixéru dohladka (barva bude více oranžová/tmavě růžová).
 3. Melounovou směs nalijte do velké formy nebo do dutin silikonové formy na muffiny. Vložte do mrazničky na 3 hodiny nebo do ztuhnutí.
 4. Zmrzlé kousky melounové zmrzliny přeneste zpět do mixéru a mixujte, dokud nedosáhnete krémové konzistence.
 5. Hladkou zmrzlinu přendejte do formy a vložte do mrazáku, aby ztuhla asi na 30 minut nebo můžete podávat hned z mixéru.
Díky různým druhům melounu můžete mít širokou škálu barev zmrzliny.

Domácí meruňková zmrzlina – recept

A pokud jste se už melounové zmrzliny přejedli a pro změnu máte přebytek zralých meruněk, přinášíme skvělý recept na veganskou zmrzlinu z meruněk.

Ingredience na domácí meruňkovou zmrzlinu

 • 8 až 10 zralých meruněk s odstraněnými peckami
 • 1 hrnek kokosového krému
 • 1/4 až 1/3 hrnku medu nebo javorového sirupu, případně krystalového cukru
 • 1 lžička čistého vanilkového extraktu

Domácí meruňková zmrzlina – postup

 1. Nejprve nakrájejte meruňky na čtvrtky. Poté je položte v jedné vrstvě na plech nebo tác a dejte do mrazáku.
 2. Meruňky nechte zmrazit asi 6 hodin nebo až přes noc.
 3. Meruňky, kokosový krém, 1/4 hrnku medu nebo sirupu a vanilku vložte do mixéru nebo kuchyňského robotu a rozmixujte dohladka (asi 1 minutu).
 4. Ochutnejte a případně doslaďte podle chuti. Ihned podávejte.

Závěrem

Ať už si zmrzlinu vychutnáte jakkoli, je to lahodná pochoutka, která vám jistě vykouzlí úsměv na tváři. Není nic lepšího než si v horkém letním dni vychutnat kopeček studené zmrzliny, kterou si připravíte podle některého z našich receptů. Vezměte si tedy kopeček své oblíbené příchutě a pochutnejte si.

© 2024 Vegan.cz | Nakódoval Leoš Lang