Příští Veggie Náplavka bude na konci srpna, říká Linda Maruščáková z Vegan fighter a CVA

Příští Veggie Náplavka bude na konci srpna, říká Linda Maruščáková z Vegan fighter a CVA1.5. proběhla v Praze největší česká veganská akce, Veggie Náplavka Summer. Zúčastnilo se jí kolem deseti tisíc lidí, kteří ochutnávali čistě veganská jídla z desítek stánků předních českých vegan restaurací a prodejen veganských potravin. Akci pořádaly organizace Vegan fighter a Česká veganské asociace a přinášíme vám rozhovor s její hlavní organizátorkou Lindou Maruščákovou. Linda je veganka bezmála 20 let, věnuje se thajskému boxu a den před Veggie Náplavkou zvládla ještě v tomto náročném bojovém sportu zápas - a vítězný.

Je 14 dnů po Veggie Náplavce Summer, dá se tahle akce už z pohledu organizátorů nějak zhodnotit? Jaký byl třeba zájem návštěvníků oproti prvnímu ročníku a v čem byla tato Veggie Náplavka jiná, než úvodní?

My jsme moc spokojeni! Podle odhadů dorazilo kolem 10 000 návštěvníků a návštěvnic, což je ještě o několik tisíc víc, jak loni. A to je pro nás hlavní měřítko úspěchu a spokojenosti: jsme rádi, pokud naše akce lidi inspirují ke zvířatům ohleduplné a zdravé stravě, k tomu, jak je veganství chutné, výživné a nápadité.
Děkujeme všem za podporu naší činnosti, díky ní a akcím jako Veggie Náplavka pro vás už teď můžeme chystat další akce a překvapení do budoucna :)
A velmi ráda bych poděkovala taky všem Vegan Fighter Crew, bez kterých by tahle skvělá akce neproběhla!

Jaký je vůbec cíl Veggie Náplavky a Veggie Vánoc, které už několik let pořádáte?

Pomoc zvířatům. Pro nás, organizátory, je veganství v první řadě cesta, jak se nepodílet na utrpení zvířat, která lidé zbytečně nechávají špatně žít a krutě zabíjet. A jak pozitivním příkladem inspirovat k tomu, že můžeme žít gurmánsky, klidně až požitkářsky :), a přitom neubližovat velmi vnímavým, sociálním a inteligentním tvorům, kterými zvířata jednoznačně jsou.
Pozitivní dopady na planetu a zdraví jsou další, samozřejmou součástí veganství.
Jsme rádi, že dnes už potvrzují nejen dlouhodobí vegané a veganky, ale i nutriční studie prestižních zdravotnických organizací a výsledky vegan sportovců a sportovkyň, že rostlinná strava je navíc v mnoha ohledech zdravější.
Zkrátka, konvenční přístup ke stravování, kdy se lidé nezajímali o to, jak jim může jídlo zdravotně neprospívat nebo koho mají na talíři, začíná být už mrtvý :). A my jsme rádi, že můžeme tolika lidem přinášet příklady toho, čím ho nahradit a jak díky němu žít spokojeněji.

Je něco, co byste chtěli dobudoucna na Veggie Náplavce nějak zásadněji zlepšit?

Je několik věcí, o kterých intenzivně přemýšlíme. Jednou z nich je to, jak motivovat návštěvníky více k minimalizaci odpadu. Většina prodejců nabízí kompostovatelné nádobí, a je pak velká škoda vidět ho ve směsném odpadu nebo plastech… Tak toto jsme si předsevzali vylepšit v dalším ročníku - a děkujeme všem už teď za spolupráci :)

Veggie Náplavka je čistě veganská a jsou na ní desítky stánků - i na tom je vidět obrovský rozvoj, který veganská gastronomie zažívá. Co jsou z vašeho pohledu takové největší taháky, se kterými se mohli návštěvníci setkat?

Hodně lidí přišlo s cílem ochutnat co nejširší spektrum veganských pokrmů a potravin a to jim Veggie Náplavka nabídla v míře více jak hojné.


Co se týče cíleného zájmu, tak pokud jako určité kritérium vezmeme neoblíbené fronty :), pak myslím, že jednoznačným vítězem byli téměř všichni - konkrétně pak třeba tento rok veganské domácí italské zmrzliny, které představil v Itálii “vystudovaný” pan zmrzlinář. Pak klasicky burgery, které jsou rok od roku “masitěji” chutnající i vypadající a u několika z nich na Veggie Náplavce byli návštěvníci už skutečně na pochybách :) O třetí místo místo by se asi dělily veganské “vaječné” chlebíčky a pak všechny raw sladké dortíčky a vynikající smoothies. Návštěvníci také mohli ochutnávat jídla vegan restaurací oceněných v anketě Vegan restaurace roku, kterou organizujeme, např. pražského Plevelu.

Jak významnou roli na celé akci hraje doprovodný program - workshopy, exhibice, food shows apod.? Podle jakého klíče se vybírají?

Hlavním klíčem je vedle zajímavého obsahu vždy i to, aby všichni vystupující byli veggies - tzn. vegani nebo vegetariáni, to je pro nás velmi důležité. Vystupující jsou podle nás totiž skvělým příkladem toho, jak veganství a vegetariánství prakticky funguje pro všechny druhy sportů, které představujeme, i další oblasti jako tanec, odborné workshopy, živé food shows nebo hudba.


Letos jsme přivítali třeba našeho nejúspěšnějšího flyboardistu Petra Civína, který predvedl úžasná salta nad Vltavou i na ní, energií nabitou hodinku salsy Terezy Kaucké nebo jako už klasicky fightery a fighterky z našeho projektu Vegan Fighter, mezi nimiž jsou mistři a mistryně světa i ČR (najdete na bojujemezazvirata.cz).
O hudbu, o dětský koutek i dětský koutek i trénink s dětmi se starali veggies DJs, dětská psycholožka Klára Votavová nebo Vladimír Fuťák na tréninku s nejmenšími.

Veggie Náplavka je neoddělitelně spjatá i se sportem a propagací veganství od špičkových i amatérských sportovců. Stává se i tak, že se setkáváte s argumenty typu: "Mě by bez masa chyběla síla a bílkoviny” a podobnými sterotypy? Ty sama si den před Veggie Náplavkou vyhrála svůj další zápas v thaiboxu, takže o přínosnosti vegan stravy asi nepochybuješ...

Ano, to byl trochu kuriózní zápas, vyřizovat ještě chvíli před nástupem do ringu dotazy jestli si mají prodejci dovézt na stánky závaží nebo kolíky :)


Samozřejmě, i sportovců a sportovkyň, kterým evidentně už podle jejich svalnatého vzezření bílkoviny chybět fyzikálně ani nemohou :), se lidé ptají…To je ale normální a vyplývá to z toho, že mnoho stále ještě vegany ve svém okolí ve větším počtu nezná, a celkově z malé informovanosti.
Myslím, že všichni jsme na to už zvyklí a snažíme se míru informovanosti zvedat trpělivými odpověďmi o tom, kde bereme bílkoviny :)

A na závěr věc, která bude asi všechny hodně zajímat - jak to vypadá s dalším pokračováním této akce?

Mám skvělou zprávu, kterou mohu oficiálně už prozradit: Mnoho lidí se nás ptalo, jestli můžeme akci letos ještě zopakovat….tak se letos dočkáme ještě jednoho dílu Veggie Náplavky!
Máme už i datum - 28.8. a tentokrát budeme slavit na největším českém svátku ohleduplného a zdravého stravování v námořnickém stylu - tak si rezervujte poslední srpnovou neděli a připravte se na další pražskou vegan beach:) party - my už se teď moc těšíme!